Luterański znaczy ekumeniczny
- 27 lutego, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
“Być luteraninem oznacza być ekumenicznym. Nie mogę czytać Konfesji Augsburskiej nie myśląc o tym, że była to propozycja na rzecz jedności Kościoła — a co najmniej jego zachodniej części” — powiedział bp Mark Hanson, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej w kontekście zakończonego niedawno IX Zgromadzenia Generalnego Światowej Rady Kościołów. Jakby na potwierdzenie tych słów, nowy Komitet Centralny ŚRK wybrał na swego moderatora luteranina, ks. Waltera Altmanna. Ks. dr Altmann (na zdjęciu) jest zwierzchnikiem Ewangelickiego […]
“Być luteraninem oznacza być ekumenicznym. Nie mogę czytać Konfesji Augsburskiej nie myśląc o tym, że była to propozycja na rzecz jedności Kościoła — a co najmniej jego zachodniej części” — powiedział bp Mark Hanson, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej w kontekście zakończonego niedawno IX Zgromadzenia Generalnego Światowej Rady Kościołów. Jakby na potwierdzenie tych słów, nowy Komitet Centralny ŚRK wybrał na swego moderatora luteranina, ks. Waltera Altmanna.
Ks. dr Altmann (na zdjęciu) jest zwierzchnikiem Ewangelickiego Kościoła Wyznania Luterańskiego w Brazylii. W latach 1995–2001 pełnił funkcję przewodniczącego Latynoamerykańskiej Rady Kościołów. Przez wiele lat wykładał teologię systematyczną w São Leopoldo. Jego naukowe zainteresowania skupiają się wokół myśli Marcina Lutra, teologii wyzwolenia oraz zagadnień ekumenicznych.
Wicemoderatorami Komitetu Centralnego ŚRK zostali metropolita Gennadios z Sassimy, reprezentujący prawosławny Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola, oraz ks. dr Margaretha Hendriks-Ririmasse z Kościoła Protestanckiego na Molukkach (Indonezja). Obydwoje są profesorami teologii.
:: Ekumenizm.pl: Nowe władze ŚRK