Małżeństwa chrześćijańsko-żydowskie
- 1 grudnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Wyzwania stające przed małżeństwami mieszanymi w życiu Amerykanów — i pytanie jak wspólnoty katolicka i judaistyczna mają na te problemy odpowiadać — były tematem spotkania U.S. Catholic-Jewish Consultation Committee. Jako że w małżeństwach mieszanych żyje obecnie prawie 50 procent Żydów i niemal tyle samo katolików — wyzwania te są istotne dla obu wspólnot — podkreślali uczestnicy dialogu. Podczas rozmów zarysowała się różnica w pojmowaniu małżeństw mieszanych między przedstawicielami rozmaitych wspólnot judaistycznych. […]
Wyzwania stające przed małżeństwami mieszanymi w życiu Amerykanów — i pytanie jak wspólnoty katolicka i judaistyczna mają na te problemy odpowiadać — były tematem spotkania U.S. Catholic-Jewish Consultation Committee.
Jako że w małżeństwach mieszanych żyje obecnie prawie 50 procent Żydów i niemal tyle samo katolików — wyzwania te są istotne dla obu wspólnot — podkreślali uczestnicy dialogu.
Podczas rozmów zarysowała się różnica w pojmowaniu małżeństw mieszanych między przedstawicielami rozmaitych wspólnot judaistycznych. Żydzi reformowani, uznając, że małżeństwa mieszane są czymś normalnym w otwartym społeczeństwie, starają się zrobić wszystko, by element żydowski był pielęgnowany w mieszanych związkach. W tym celu prowadzą np. kursy zrozumienia judaizmu dla nieżydowskich partnerów. Jeśli zaś nieżydowski partner zgodzi się na wychowanie dzieci w religii judaistycznej — to uzyska prawo do pełnego uczestnictwa w życiu synagogi.
Synagoga konserwatywna propaguje raczej małżeństwa jednowyznaniowe. W tym celu prowadzi obozy dla młodzieży, gdzie tworzą się pary oraz prowadzi program konwersyjny dla nieżydowskich przyszłych małżonków. W późniejszym okresie skupia się na aktywnym włączaniu konwertytów do głównego nurtu życia religijnego. Judaizm konserwatywny uznaje także, że jedynie związek dwojga żydów jest kiddushin — świętym związkiem.
Wszyscy uczestnicy spotkania uznali, że dzieci z małżeństw mieszanych powinny być wychowywane w jednej tradycji wyznaniowej, przy zachowaniu szacunku dla uczuć drugiej strony. W przeciwnym razie zbyt łatwo można naruszyć integralność tak judaizmu czy chrześciojaństwa, jak i doprowadzić do swoistego synkretyzmu.