
- 14 lipca, 2019
- przeczytasz w 4 minuty
W maju 2019 roku odbyło się w Zurychu spotkanie między przedstawicielami Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych a Światowej Konferencji Mennonickiej. Konsultacje zainaugurowały zaplanowany kilka lat proces dialogu „Poszukując wspólnego świadectwa: odtwarz...
Mennonici i reformowani — kolejny etap uzdrawiania ran w rodzinie
W maju 2019 roku odbyło się w Zurychu spotkanie między przedstawicielami Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych a Światowej Konferencji Mennonickiej. Konsultacje zainaugurowały zaplanowany kilka lat proces dialogu „Poszukując wspólnego świadectwa: odtwarzając naszą rodzinę ku pełni”. Przedstawiciele obydwu organizacji odwiedzili miejsce pierwszego męczeństwa anabaptystów nad rzeką Limmat w 1527 r.
Międzynarodową Konferencję Mennonicką reprezentował jej prezydent J. Nelson Kraybill oraz sekretarz generalny pastor César García, a także trzech innych teologów John D. Roth (USA), Thomas Yoder Neufeld (Kanada) i Hanspeter Jecker (Szwajcaria). Z ramienia Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych (WCRC) w spotkaniu udział wziął ks. Chris Ferguson, sekretarz generalny WARC, ks. Philip Vinod Peacock oraz ks. Peter Detwiller. Spotkanie odbyło się podczas obrad Komitetu Wykonawczego WARC.
Right remembering, mutual reconciliation and intentional collaboration will be the driving priorities of a new dialogue with the Mennonite World Conference.https://t.co/kTg6nFUWQ2
— WCRC (@Reformedcomunio) May 13, 2019
Bilateralne rozmowy odbyły się w symbolicznym miejscu i czasie, a mianowicie w Klasztorze Kappel, który przed reformacją był ważnym ośrodkiem cystersów, a dziś jest ośrodkiem edukacyjno-szkoleniowym Kościoła ewangelicko-reformowanego Kantonu Zurychskiego. W pobliżu Klasztoru Kappel doszło do dwóch ważnych bitew w okresie reformacji – podczas drugiej bitwy pod Kappel (1531) zginął Ulrich Zwingli, który zainicjował szwajcarski nurt reformacji i był współodpowiedzialny za prześladowanie anabaptystów. Z kolei idee reformacyjne w Klasztorze Kappel rozpowszechniał najsłynniejszy bodajże jego zakonnik – Heinrich Bullinger, który po śmierci Zwingliego zastąpił go w Zurychu.
W tym roku reformowani w Szwajcarii i poza nią obchodzą Rok Zwingliego z okazji 500 lat od wprowadzenia reformacji w Zurychu.
Reformowani i anabaptyści są gałęziami tego samego drzewa. Anabaptystyczne przekonania, które były kiedyś kontrowersyjne tak jak dobrowolne członkostwo w Kościele i odrzucenie kary śmierci są teraz akceptowane przez wiele chrześcijańskich grup – stwierdził Jecker. Z kolei amerykański teolog mennonicki Roth uzupełnił, że przez wieki mennonici zwykli postrzegać się przez pryzmat ofiar, jednak ten obraz nie pasuje do dzisiejszych czasów.
Jako reformowani mamy tragiczną przeszłość z mennonitami. Najwyższy czas na odpowiednie upamiętnienie i pojednanie. Obydwie grupy działały w jednym ruchu, a później nastąpił rozłam niezgody – zaznaczył ks. Chris Ferguson. Wtórował mu ks. Peacock: I tak oto jesteśmy dziś razem – reformowani i menonici – siedząc przy wspólnym stole, ale rozłączeni przez wspólną historię.
Podczas spotkania w Szwajcarii nie zabrakło innych symbolicznych momentów. Reformowano-mennonicka delegacja odwiedziła kluczowe dla wspólnej historii miejsca w Zurychu, głównie męczeństwa pierwszych członków ruchu anabaptystycznego, z którego później wyodrębnili się także mennonici. Jednym z takich miejsc jest brzeg nad rzeką Limmat, gdzie w styczniu 1527 roku dokonano pierwszego wyroku śmierci na anabaptyście – Feliksie Manzu, byłym współpracowniku Zwingliego, który pomagał Zwingliemu w tłumaczeniu Pisma Świętego (zresztą w tłumaczenie Biblii Zurychskiej zaangażowanych było wielu późniejszych anabaptystów). Ogłoszony przez burmistrza Zurychu wyrok śmierci wykonano niezwłocznie, a zapiski z egzekucji sporządzał wspominany już Heinrich Bullinger. Manza próbowano nawracać w więzieniu (także sam Zwingli), a gdy ten odmówił kat związał go, zabrał na łódź i w obecności mieszkańców miasta, w tym i rodziny skazanego, wrzucił do rzeki. Jeszcze na łódce reformowani kaznodzieje próbowali Manza namówić do zmiany poglądów, ale jak wspomina Bullinger, nawet matka Manza i jego bracia wołali znad brzegu, aby pozostał wierny. Manz był jednym z pierwszych reformowanych, którzy przyjęli świadomy chrzest (1525).
Próby upamiętnienia pierwszych anabaptystów podejmowano w Zurychu w latach 50. XX wieku, jednak rada miejska odrzuciła propozycję. Dopiero podczas obchodów 500. rocznicy urodzin Heinricha Bullingera (2004), Kościół ewangelicko-reformowany doprowadził do upamiętnienia anabaptystycznych męczenników, uznając historyczną winę i błąd. W miejscu egzekucji Manza i wielu innych anabaptystów umieszczono tablicę pamiątkową. Uzdrawianie pamięci rozpoczęto jednak wcześniej, a jednym z ważniejszych momentów było nabożeństwo pamięci, które odbyło się w zurychskim Grossmünster w 1983 roku na zakończenie 10-letniego dialogu reformowano-baptystycznego.
Na płaszczyźnie nieoficjalnej dialog reformowano-mennonicki nie rozpoczął się w maju br., a ma znacznie dłuższą historię głównie w wymiarze parafialnym. W Holandii istnieją nawet zbory tzw. federacji przymierza mennonicko-reformowanego, w których wspólnie modlą się wierni obydwu denominacji. Na wyspie Ameland istnieje „unijna” parafia, którą kieruje reformowana pani pastor.
Oprócz centralnych wysiłków na rzecz pojednania i upamiętnienia prześladowanych mennonitów odbywały się również kantonalne i lokalne uroczystości, których celem było przypomnienie cierpień mennonitów oraz wzmocnienie procesów pojednania.
“Growing forgiveness”
It took about 490 years for government officials in Bern, Switzerland, to ask for forgiveness for persecution of Anabaptists in the region.
by @mwcmmhttps://t.co/CrQTkhB0Z9 pic.twitter.com/BPPYvHpwKf— Anabaptist Witness (@anabapwitness) June 13, 2019
Luteranie przeprosili
Mennonitów prześladowali nie tylko reformowani, ale także luteranie i rzymscy katolicy.
Podczas 11. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Stuttgarcie (2010) luteranie przeprosili mennonitów reprezentowanych przez Światową Konferencję Mennonicką za prześladowania z czasów reformacji.