Metodyści rozważają zjednoczenie z anglikanami
- 17 czerwca, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Kościoły metodystyczny i Anglii mogą zacząć szybciej zmierzać do widzialnej jedności, kiedy w przyszłym miesiące metodyści odbędą debatę na temat kiedy i w jaki sposób zawrzeć pełne porozumienie w jedności wiary apostolskiej. Metodyści, którzy spotkają się na swojej dorocznej konferencji będą rozważać problem pełnego zjednoczenia z anglikanami, włączająć w to możliwość wymiany duchownych oraz dzielenia się nabożeństwami. Jeśli porozumienie zostanie potwierdzone zarówno przez metodystów, jak i Kościół Anglii powołana zostania […]
Kościoły metodystyczny i Anglii mogą zacząć szybciej zmierzać do widzialnej jedności, kiedy w przyszłym miesiące metodyści odbędą debatę na temat kiedy i w jaki sposób zawrzeć pełne porozumienie w jedności wiary apostolskiej.
Metodyści, którzy spotkają się na swojej dorocznej konferencji będą rozważać problem pełnego zjednoczenia z anglikanami, włączająć w to możliwość wymiany duchownych oraz dzielenia się nabożeństwami. Jeśli porozumienie zostanie potwierdzone zarówno przez metodystów, jak i Kościół Anglii powołana zostania specjalna komisja obu wspólnot, która opracuje zasady jedności.
Zjednoczenie to jest bardzo prawdopodobne nie tylko dlatego, że oba Kościoły mają wspólne korzenie, ale także dlatego, że oba stoją przed podobnymi problemami — wzrostem wieku wiernych oraz spadkiem ich liczebności.
Przeciwnicy jedności w obu kościołach zwracają uwagę na różnice je dzielące. W Kościele metodystycznym w Anglii nie ma biskupów, są natomiast kobiety na wszelkich szczeblach kościelnej hierarchii. Kościół Anglii jest natomiast episkopalny, ale nie wyświęca na biskupów kobiet.
Poprzednie próby zjednoczenia podjęte w 1972 i 1982 roku, choć wsparte przez metodystów zostały odrzucone przez anglikanów.
Jan Wesley, Duch katolicyzmu