- 9 lipca, 2018
- przeczytasz w 3 minuty
Kościół Metodystyczny w Wielkiej Brytanii przyjął raport Misja i Służba w Przymierzu, dotyczący nawiązania pełnej komunii między Kościołem Anglii a Kościołem metodystycznym. Podobną decyzję podjął w lutym 2018 r. Synod Generalny Kościoła Anglii.
Metodyści zaakceptowali dokument interkomunii z anglikanami
Kościół Metodystyczny w Wielkiej Brytanii przyjął raport Misja i Służba w Przymierzu, dotyczący nawiązania pełnej komunii między Kościołem Anglii a Kościołem metodystycznym. Podobną decyzję podjął w lutym 2018 r. Synod Generalny Kościoła Anglii.
Decyzję metodyści podjęli podczas Konferencji (Synodu) Kościoła, który obradował w dniach od 30 czerwca do 5 lipca 2018 r. na Uniwersytecie Nottingham.
Podobnie jak anglikanie, metodyści przyjęli dokument z rekomendacją dalszych prac dotyczących praktycznej realizacji postanowień. Przypomnijmy, że Przymierze ustanawia pełną wspólnotę (interkomunię) między anglikanami a metodystami – porozumienie przewiduje ordynowanie przyszłych prezydentów Konferencji (tradycją metodyzmu jest tzw. ustrój koneksjonalny) jako biskupów z udziałem anglikańskiego konsekratora oraz uznanie ważności posługi duchownych metodystycznych, w tym prezydentów na zasadzie wyjątku do czasu, gdy wszyscy metodystyczni duchowni będą ordynowani według nowych zasad. Kwestia wywołała głosy sprzeciwu niektórych anglikańskich biskupów.
– Nie wszyscy w Izbie Biskupów Kościoła Anglii podzielają mój entuzjazm dla Anglikańsko-Metodystycznego Przymierza i jestem pewien, że podobnie jest wśród was. Błagam was, tak jak często błagałem biskupów, abyśmy dali sobie szansę – powiedział w przemówieniu do Konferencji biskup Carlisle James Newcome reprezentujący Kościół Anglii. – Jeśli na serio traktujemy wspólną misję, musimy też serio potraktować wspólną służbę – wtórowała mu bp Anne Hollinghurst z diecezji Birmingham.
Sekretarz Konferencji Metodystycznej ks. Gareth J. Powell powiedział, że propozycje Przymierza wyrażają wspólne fundamenty i z szacunkiem odnoszą się do różnic między Kościołami. – Tu nie chodzi o to, aby jeden z partnerów upodobnił się do drugiego, ale odkrywanie dróg umożliwiających bliższe relacje oparte na uczciwości, łasce i wspaniałomyślności — mówił.
Nowe władze
Konferencja powitała nowe władze Kościoła w Wielkiej Brytanii na 2018/2019 wybrane w zeszłym roku. Nową prezydent Konferencji została ks. Michaela A. Youngson zastępujac ks. Loraine N. Mellor. Po raz pierwszy w historii metodyzmu kobietę-prezydenta Konferencji zastąpiła inna kobieta.
Zgodnie z tradycją symbolicznym gestem przekazania władzy jest przekazanie nowemu prezydentowi Biblii używanej przez ks. Jana Wesley’a, założyciela metodyzmu. – Boża miłość jest radykalna. Musimy porzucić naszą tendencję do bycia jedynie miłymi i zrozumieć jak bardzo niewygodna jest łaska Boża, musimy narobić trochę zamieszanie w życiu publicznym, nie możemy siedzieć cicho w obliczu systemów, które narzucają niesprawiedliwość i ciemiężą najsłabszych – powiedziała ks. Youngson.
Wiceprezydentem Konferencji został pochodzący ze Sri Lanki Bala Gnanapragasam.
Konferencja desygnowała władze kolejnej prezydencji 2019/2020 – jako prezydenta wybrała ks. dr Barbarę C. Glasson oraz prof. Clive Marsh jako wiceprezydenta.