Nadzieja dla ekumenizmu
- 4 czerwca, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Zakończony przed kilkoma dniami “Ökumenischer Kirchentag” w Berlinie przyciągnął ponad 200 tysięcy osób, z czego prawie 40 procent to ludzie młodzi. Oznacza to, zdaniem jego organizatorów, że stał się on wielką nadzieją dla przeżywającego poważny kryzys ekumenizmu. Większość komentatorów jest zachwycona ogromną ilością młodych ludzi, którzy wzięli udział w obchodach. — To wielka nadzieja i możliwość współpracy, otwierania się, wzajemnego uczenia się — podkreślał kard. Walter […]
Zakończony przed kilkoma dniami “Ökumenischer Kirchentag” w Berlinie przyciągnął ponad 200 tysięcy osób, z czego prawie 40 procent to ludzie młodzi. Oznacza to, zdaniem jego organizatorów, że stał się on wielką nadzieją dla przeżywającego poważny kryzys ekumenizmu.
Większość komentatorów jest zachwycona ogromną ilością młodych ludzi, którzy wzięli udział w obchodach. — To wielka nadzieja i możliwość współpracy, otwierania się, wzajemnego uczenia się — podkreślał kard. Walter Kasper. Podobnie ocenia ilość młodzieży kard. Karl Lehmann. Jego zdaniem Kirchentag może się stać swoistym akceleratorem ekumenizmu.
Dla luteranina Manfred Kock, przewodniczącego rady EKD — Kirchentag jest “wydarzeniem historycznym w życiu kościołów”. — Jego uczestnicy dali pozytywny sygnał pragnienia większej komunii ze sobą, ale i współpracy dla społeczeństwa — zauważył Kock.
W Kirchentagu w Berlinie wzięli udział również nasi redakcyjni koledzy — Dariusz Bruncz i Mateusz Dunikowski.Pierwszy brał nawet udział w dyskusji z kanclerzem Schröderem transitowanej przez niemiecką telewizję, drugi pomagał przy łączonym stoisku duszpasterstw ekumenicznych: Słubiskiego i Frankfurckiego.