Napięcie katolicko-protestanckie w stanie Roraima
- 11 marca, 2008
- przeczytasz w 3 minuty
W całej Amazonii od wielu lat dochodzi do napięć pomiędzy instytucjami chroniącymi kulturę Indian oraz misjonarzami chrześcijańskimi. Konflikty powstają również pomiędzy misjami katolickimi i protestanckimi. Ostatni rozdział tego ostatniego konfliktu jest właśnie pisany w małym stanie Brazylii, Roraimie, znanym z wielkich rezerwatów przyrody i Indian.Ostatnio rozporządzeniem rządowym nakazano opuszczenie indiańskiego rezerwatu Raposa Serra do Sol w Roraima wszystkim osobom z zewnątrz, z wyjątkiem misjonarzy rzymskokatolickich. Na taką decyzję […]
Ostatnio rozporządzeniem rządowym nakazano opuszczenie indiańskiego rezerwatu Raposa Serra do Sol w Roraima wszystkim osobom z zewnątrz, z wyjątkiem misjonarzy rzymskokatolickich. Na taką decyzję władz zareagowali protestanci, min. protestując poprzez manifestacje. 4 marca 50 przedstawicieli Kościołów ewangelikalnych spotkało się w Boa Vista z gubernatorem tego stanu, José de Anchieta Júnior.
Jak powiedział jeden z obecnych na tym spotkaniu, prezbiter zielonoświątkowego Kościoła Zgromadzenia Boże Narodów, Antonio da Costa, niektórzy misjonarze protestanccy pracują na terenie rezerwatu od 25 lat, więc byłoby to niesprawiedliwe, aby teraz musieli odejść, pozostawiając tereny misyjne katolikom. Z kolei przedstawiciel Kościoła Baptystów, Edson de Araujo, przypomniał gubernatorowi, że w stanie Roraima dzisiaj już żyje 180 tys. protestantów, co powinien wziąć pod uwagę, zanim podjął tego typu decyzję.
Gubernator oświadczył pojednawczo, że nie ma mowy o dyskryminacji i zarówno katolicy, jak i protestanci, mają prawo do prowadzenia swojej działalności w indiańskich rezerwatach.
Z kolei na protesty i ataki ze strony Kościołów protestanckich zareagował katolicki biskup Roraima, Roque Paloschi, który 10 marca wydał komunikat, w którym min. czytamy:
- Kościół rzymskokatolicki jest obecny wśród Indian w Roraima od 1725 roku, czyli od przybycia tam Ojców Karmelitów, którzy założyli tam misję, dając początek dzisiejszej stolicy stanu, miastu Boa Vista. Pierwsze szkoły, szpitale i drogi dla Indian zbudowali tam, przebywający w tamtych stronach w latach 1907–1948 mnisi Benedyktyni, a ich działalność od 1948 rozszerzyli Misjonarze i Misjonarki Consolata (pomogli wykształcić około 300 Indian w służbach zdrowia, zbudowali i przygotowali nauczycieli do szkół dwujęzycznych, starali się pomóc Indianom nauczyć się nowych technik utrzymania swoich wspólnot i rodzin, pomagali w ochronie ich ziem przed grabieniem ich przez białych itd.).
- Biskup przypomina również, że zawsze istniały osoby i grupy zainteresowane wyrzuceniem misjonarzy katolickich, w latach osiemdziesiątych wielu z nich grożono śmiercią i wytyczano procesy za obronę Indian i ich ziem.
- W 1988 roku zmuszono Kościół do zamknięcia Misji Catrimanii; dawny biskup, Aldo Mongiano, musiał być chroniony przez policję federalną, ponieważ grożono mu śmiercią, jeden ze spikerów radiowych bezpośrednio nawet nawoływał do zabicia biskupa.
- W 2000 roku w wielu miejscach postawiono tablice z napisami: „Diecezja jest szkodliwa dla społeczeństwa Roraimy”; misjonarze byli napadani; grupa właścicieli ziemskich zrzuciła misyjny samochód z mostu do Rzeki Ereu.
- w 2004 r. porwano trzech misjonarzy i obrabowano Misję Surumu, a 17 września 2005 roku ta sama Misja została ponownie obrabowana i tym razem spalona.
- Biskup również odpiera zarzuty gazety „Folha de Boa Vista” (z 5 marca), która przytacza słowa koordynatora protestanckiej misji, Jose Dilsona Reis de Mesquita, na temat katolickich misjonarzy, którzy podżegnują Indian przeciw protestantom; biskup twierdzi, że jest odwrotnie, że to protestanci wciąż gwałtownie atakują Kościół rzymskokatolicki.
Biskup na koniec wyraża swoją obawę, że politycy przeciwni przyznawaniu ziemi na indiańskie rezerwaty i ochronie praw Indian wykorzystają teraz antykatolickie akcje protestantów do własnych, politycznych i grupowych (np. właścicieli ziemskich) celów. Zapewnia zarazem, że na prośbę Indian Diecezja Roraima dalej będzie prowadziła swoją ewangelizacyjną na terenach rezerwatów.