Nowa synagoga i Centrum Żydowskie w Monachium
- 10 listopada, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
68 lat po zniszczeniu starej synagogi przez nazistów otwarto w Monachium Centrum Żydowskie, w tym nową synagogę dla bawarskich Żydów. Uroczystość odbyła się w szczególnym dniu, bo w 68. rocznicę pogromu znanego pod nazwą Noc Kryształowa. Gmina Wyznaniowa Żydowska została założona po wojnie w 1945 r. przez 60 osób, które przeżyły holokaust. Świątynia oraz całe centrum służyć będą ok. 9 tys. wiernym z Monachium i Górnej Bawarii, ale również idei pojednania […]
68 lat po zniszczeniu starej synagogi przez nazistów otwarto w Monachium Centrum Żydowskie, w tym nową synagogę dla bawarskich Żydów. Uroczystość odbyła się w szczególnym dniu, bo w 68. rocznicę pogromu znanego pod nazwą Noc Kryształowa.
Gmina Wyznaniowa Żydowska została założona po wojnie w 1945 r. przez 60 osób, które przeżyły holokaust. Świątynia oraz całe centrum służyć będą ok. 9 tys. wiernym z Monachium i Górnej Bawarii, ale również idei pojednania niemiecko-żydowskiego oraz chrześcijańsko-żydowskiego.
Dziś możemy pokazać całemu światu, że Hitlerowi nie udało się zniszczyć nas. My, Żydzi jesteśmy znów częścią tego kraju. Dziś rozpoczyna się nowy rodział historii Niemiec, chcemy aby synagoga i Żydowskie Centrum stało się miejscem dialogu – powiedziała podczas inauguracji Charlotte Knobloch, przewodnicząca monachijskiej synagogi oraz szefowa Centralnej Rady Żydów Niemieckich.
W uroczystościach wziął udział prezydent Republiki Federalnej Niemiec Horst Köhler, reprezentanci rządu federalnego, premier Bawarii Edmund Stoiber, a także przedstawiciele Bundestagu i Bundesratu. Żydowskie życie i kultura zapuszcza coraz głębsze i nowe korzenie w naszej rzeczywistości, w której często mamy do czynienia z ukrytym antysemityzmem. Każdy obywatel jest zobowiązany do tego, aby występować przeciwko dyskryminacji, obrażaniu, okaleczaniu, a przede wszystkim mordowaniu ludzi ze względu na religię, pochodzenie, czy wygląd – podkreślił prezydent Köhler.
Centrum jest jednym z największych projektów architektonicznych w Europie przeznaczonym dla społeczności żydowskiej. Składa się z synagogi, centrum gminy oraz Muzeum Żydowskiego. Autorami projektu jest biuro Wandel Hoefer Lorch z Saarbrücken. Synagoga w kształcie kostki nazywa się Ohel Jakob (Namiot Jakuba). Dolna część skonstruowana jest z połamanych płyt kamiennych, które mają przypominać o Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Koszt budowy centrum wyniósł 57 milionów euro. Pieniądze pochodziły z kasy miejskiej, funduszy własnych Gminy Żydowskiej, kraju związkowego Bawarii, prywatnych firm i ofiarodawców. Środki na budowę przekazał również Kościół rzymskokatolicki i ewangelicki w Niemczech.
foto: juedischeszentrumjakobsplatz.de