Nowoczesna ortodoksja
- 23 września, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Rabin Yuval Sherlo jest personifikacją izraelskiego ruchu nowoczesnej ortodoksji, który zdobywa wśród młodzieży coraz większą popularność i próbuje wyprowadzić ortodoksyjny judaizm z religijnego getta. Przez ostatnie trzy dziesięciolecia ruch narodowo-religijny był jedną z najbardziej dynamicznych wspólnot żydowskich w społeczeństwie Izraela. Można się było spierać o ocenę jego roli, ale nikt nie miał wątpliwości, że ruch ten jest istotny. Obecnie jednak cały ruch znajduje się […]
Rabin Yuval Sherlo jest personifikacją izraelskiego ruchu nowoczesnej ortodoksji, który zdobywa wśród młodzieży coraz większą popularność i próbuje wyprowadzić ortodoksyjny judaizm z religijnego getta.
Przez ostatnie trzy dziesięciolecia ruch narodowo-religijny był jedną z najbardziej dynamicznych wspólnot żydowskich w społeczeństwie Izraela. Można się było spierać o ocenę jego roli, ale nikt nie miał wątpliwości, że ruch ten jest istotny. Obecnie jednak cały ruch znajduje się na rozdrożu i musi na nowo zdefiniować, co chciałby osiągnąć.
Obecnie najoryginalniejszym i najbardziej wpływowym liderem tego ruchu jest 46-letni rabin Sherlo. W ciągu ostatnich kilku lat stał się on duchowym liderem dla tysięcy młodych, zachowujących ortodoksję mężczyzn i kobiet. Wielu z nich niggy go nie spotkało, a kontaktuje się z nim tylko za pomocą internetu, powierzając mu najintymniejsze tajemnice albo wysłuchuje go w mediach.
To właśnie media bowiem oraz internet są głównym miejscem pracy dynamicznego rabina. Sherlo jest przekonany, że rabini zamiast siedzieć w zakurzonych pokojach powinni zacząć odważnie wchodzić świat mediów i rynku. Powinni zdobyć media, akademiki, internet a nawet zaangażować się w show biznes.
Wbrew pozorom nie oznacza to, że rabin Sherlo ma cokolwiek wspólnego z lewicą czy ruchem Żydów reformowanych. Przeciwnie jest zdecydowanie przeciwny odstąpieniu jakiejkolwiek części Ziemi Izraela, on sam spędził 12 lat na Wzgórzach Golan, a jego halachiczne odpowiedzi są niezwykle restrykcyjne.
Popularność rabina sięga roku 1995, kiedy założył on Zevulun Hammer Hesder Yeshiva w Petah Tikva oraz współtworzył rabinacki ruch Tzorah. Celem obu tych instytucji było odnalezienie dróg do zsekularyzowanych Izraelczyków.
Jedną z najbardziej widocznych nowości w działaniu rabina Sherlo jest to, że spotyka się on z młodymi Żydami chcącymi zawrzeć związek małżeński wielokrotnie. Prowadzi dla nich swoiste kursy przedmałżeńskie i wyjaśnia im skomplikowane zasady zachowywania małżeńskiej czystości.
Wiele czasu spędza też na odpowiadaniu na pytania dotyczące halachy, napływające do niego pocztą elektroniczną. Inaczej niż dla wielu jego ortodoksyjnych kolegów dla Sherlo nie istnieją tematy tabu. Z równą chęcią odnosi się do zagadnienia homoseksualizmu jak do współżycia przed ślubem. — W dialogu ze światem świeckich nie powinniśmy stwarzać sztucznych barier — podkreśla.
Taka postawa nie przyczynia się jednak do popularności. Rabin Avraham Shapiro, jeden z najważniejszych nauczycieli w świecie religijno-narodowym wielokrotnie oskarżał rabina Sherlo o zdradę Tory. W podlegających mu zaś jesziwach zabroniono korzystania z książek nowoczesnego ortodoksy.
Rabin Sherlo specjalnie się tym nie przejmuje. Jego zdaniem zamiast poszukiwać wrogów we własnych szeregach — trzeba się skupić na nawracaniu zsekularyzowanych Żydów, których jest w Izraelu bardzo wielu. I trudno się z nim nie zgodzić!
Link — Moreshet