Nowy misyjny zakon anglikański
- 22 maja, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
Nowy, nowoczesny zakon misyjny (The Order of Mission — TOM) powstał w tym miesiącu w Kościele Anglii. Za oficjalny jego początek uważana jest data ślubów jego pierwszych członków. Złożone one zostały 6 kweitnia w Sheffield.Nowy zakon jest, według założycieli, odpowiedzią St Thomas’ Church na Boże wezwanie do prowadzenia misji w świecie szybkiego przepływu informacji, kultury postmodernistycznej XXI wieku. Zostało ono odczytane po miesiących dyskusji […]
Nowy, nowoczesny zakon misyjny (The Order of Mission — TOM) powstał w tym miesiącu w Kościele Anglii. Za oficjalny jego początek uważana jest data ślubów jego pierwszych członków. Złożone one zostały 6 kweitnia w Sheffield.
Nowy zakon jest, według założycieli, odpowiedzią St Thomas’ Church na Boże wezwanie do prowadzenia misji w świecie szybkiego przepływu informacji, kultury postmodernistycznej XXI wieku. Zostało ono odczytane po miesiących dyskusji i modlitwy Mike’a Breen rektora kościoła św. Tomasza, jego pomocników oraz arcybiskupa Yorku i biskupa Sheffield.
- Żyjemy w czasach misyjnych. Kościół na Zachodzie nie może już koncentrować się wyłącznie na działalności duszpasterskiej, ale musim stawać się coraz bardziej misyjny. Brak misyjności powoduje, że co roku ubywa ludzi w kościołach — wskazują członkowie zgromadzenia.
Nowa wspólnota jest obecnie zakonem religijnym uznawanym przez Wspólnotę Anglikańską oraz Unię Baptystyczną. Jego członkowie zapewniają jednak, że chcą być ekumenicznie otwarci i są gotowi na przyjmowanie do siebie również osób innych wyznań.
TOM chce przygotowywać, kształcić i formować misjonarzy, którzy będą chcieli poświęcić swoje życie Bogu w służbie w nowych formach ewangelizacji. Członkowie zgromadzenia składają śluby wierności Regule Zakonu i życia w duchowej dyscyplinie życia poświęconego na modlitwę, studia i posty.
We wczesnym etapie rozwoju struktury zakonu mają rozwijać się ewolucyjnie i być w dużej mierze prowizoryczne, dostosowując się do metod i sposobów pracy misyjnej.
Wszyscy członkowie nowego zakonu wezwani są do życia w monastycznej prostocie, skromności i pobożności. Duchowość monastyczna jest duchowym DNA zgromadzenia. Ma być ono ukierunkowane na Boga w modlitwie, ale otwarte na świat. Każdy dzień życia zakonnika ma być podzielony na okresy modlitwy (wspólne będą się odbywać o 7, 9, 12, 15 i 19. Członkowie zakonu, którzy w tym czasie będą w pracy otrzymają na swoje telefony komórkowe króciutkie rozważania modlitewne), studiów, pracy misyjnej, aktywnego duszpasterstwa, ale także odpoczynku i klasycznej zakonnej rekreacji.
Rozwój duchowy członków zgromadzenia będzie kontrolowany w miłości przez odpowiednich przełożonych.
Zakon będzie przyjmował trzy rodzaje członków: stowarzyszonych, czasowych i stałych. Ci pierwsi odpowiadają mniej więcej katolickim członkom tak zwanych Trzecich Zakonów lub oblatów zakonów monastycznych. Będą oni uczestniczyć częściowo w życiu modlitewnym czy finansowym zgromadzenia, ale nie będą składali ślubów i nie będą mieli praw wyborczych.
Członkowie czasowi — to po prostu ludzie, którzy zdecydowali się na wstąpienie do zakonu i podejmują próbę ślubów czasowych. Członkowie stali — to już pełni zakonnicy.
Na pierwszym inaugurującym działalność zgromadzenia nabożeństwie 28 osób złożyło pierwsze śluby i zostało czasowymi członkami zgromadzenia. Za trzy lata zakończą oni swój nowicjat i złożą śluby stałe. Dziesiątki innych osób złożyło już swoje oświadczenia o woli przystąpienia do TOM.
Chęć przyjęcia do swoich wspólnot członków zgromadzenia wyraziły już kościoły Indonezji, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Nepalu, Turcji oraz Danii. Dwie diecezje Kościoła Anglii wyrsaziły już także chęć mocnego wspierania nowego ruchu religijnego.