Papież nie powinien nosić krzyża pod Ścianą Płaczu
- 17 marca, 2009
- przeczytasz w 1 minutę
Rabin Zachodniego Muru Szmuel Rabinowitz powiedział, że zakaz symboli religijnych jaki obowiązuje na dziedzińcu Zachodniego Muru dotyczy również krzyża noszonego przez papieża. Rabinowitz jest odpowiedzialny za religijną dekorację tego miejsca. Program majowej wizyty w Izraelu papieża Benedykta XVI przewiduje również pobyt pod Ścianą Płaczu — jedyną zachowaną pozostałością Świątyni Jerozolimskiej zwaną też Zachodnim Murem. W czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 r. papież Jan Paweł […]
Rabin Zachodniego Muru Szmuel Rabinowitz powiedział, że zakaz symboli religijnych jaki obowiązuje na dziedzińcu Zachodniego Muru dotyczy również krzyża noszonego przez papieża.
Rabinowitz jest odpowiedzialny za religijną dekorację tego miejsca. Program majowej wizyty w Izraelu papieża Benedykta XVI przewiduje również pobyt pod Ścianą Płaczu — jedyną zachowaną pozostałością Świątyni Jerozolimskiej zwaną też Zachodnim Murem.
W czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 r. papież Jan Paweł II modlił się przy Zachodnim Murze a zdjęcia wyraźnie pokazują wiszący na jego piersi złoty krzyż. Mimo tego precedensu rabin Szmuel Rabinowitz stoi na stanowisku, że nie będzie dalszych wyjątków. W ostatnich latach dwukrotnie odmówił wstępu na dziedziniec Ściany Płaczu duchownym, którzy mieli widoczne krzyże.
W listopadzie 2007 r. zakaz ten dotknął grupę austriackich biskupów na czele z arcybiskupem Wiednia zaś w maju ubiegłego roku z tego samego powodu nie wpuszczono na dziedziniec grupę irlandzkich duchownych i Kościoła katolickiego i protestanckich.
Dodatkowo rabin Rabinowitz nie zgadza się, by na czas wizyty papieża pod Ścianą dziedziniec był wyłączony z możliwości swobodnego wejścia dla każdego.