Pastorzy poznają katolicyzm w Rzymie
- 12 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Szesnaścioro pastorów — kobiet i mężczyzn — z niemieckojęzycznych Kościołów luterańskich i reformowanych od środy przebywa w Rzymie na specjalnie zorganizowanym kursie katolicyzmu. Kurs potrwa do 16 marca.“Poznać katolicyzm w Rzymie” jest inicjatywą zapoczątkowaną przez “Centro Melantone” — instytut studiów ekumenicznych z siedzibą w Rzymie. “Centro Melantone” tworzą wspólnie Kościół luterański we Włoszech, Fakultet Teologii Kościoła Waldensów, orazInstytut Konfesjoznawczyz Bensheim (Niemcy). Prowadzącymi kurs są trzej profesorowie: Martin Wallraff z Uniwersytetu w Jenie, ks. Walter […]
Szesnaścioro pastorów — kobiet i mężczyzn — z niemieckojęzycznych Kościołów luterańskich i reformowanych od środy przebywa w Rzymie na specjalnie zorganizowanym kursie katolicyzmu. Kurs potrwa do 16 marca.
“Poznać katolicyzm w Rzymie” jest inicjatywą zapoczątkowaną przez “Centro Melantone” — instytut studiów ekumenicznych z siedzibą w Rzymie. “Centro Melantone” tworzą wspólnie Kościół luterański we Włoszech, Fakultet Teologii Kościoła Waldensów, orazInstytut Konfesjoznawczyz Bensheim (Niemcy).
Prowadzącymi kurs są trzej profesorowie: Martin Wallraff z Uniwersytetu w Jenie, ks. Walter Schöpsdau z Bensheim oraz Jochen Rexer z “Centro Melantone” w Rzymie.
Prof. Wallraff w wywiadzie dla katolickiej agencji ZENIT stwierdził, iż jednym z celów kursu jest “danie do zrozumienia, iż Rzym to nie tylko Watykan, lecz także historyczne miejsca bardzo ważne dla nas, jak na przykład wykopaliska św. Piotra. Rzym jest nie tylko światowym centrum katolicyzmu, lecz także miejscem formacji teologicznej i wspólnej pracy ekumenicznej”
Uczestnicy kursu zwiedzili instytucje watykańskie, m.in. Kongregację Nauki Wiary oraz Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan. Duchowni będą uczestniczyć także w spotkaniu z Rektorem Papieskiego Instytutu św. Anzelma, prof. Albertem Schmidtem OSB, poznając jak przebiega formacja teologiczna w uczelni papieskiej. “W Niemczech studia teologiczne odbywają się na uczelniach państwowych, jest to wiec bardzo odmienna struktura naukowa” — komentuje prof. Wallraff.
Wśród różnych zajęć zaplanowano też odwiedziny w monasterze Grottaferrata, katolickim opactwie rytu wschodniego, położonym niedaleko od Rzymu. “W ten sposób poznamy także bardzo ważną rzeczywistość katolicyzmu przekonując się, iż nie jest on tożsamy tylko z rytem rzymskim” — dodał prof. Wallraff.
Uczestnicy będą także gośćmi rzymskich parafii (Św. Krzyża Jerozolimskiego) oraz Wspólnoty św. Idziego w Rzymie.