Pokojowa misja azjatyckich Kościołów
- 30 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Azji Południowej planują pomóc przywróceniu pokoju i stabilizacji w tym regionie świata. W pierwszym rzędzie mają wziąć udział w procesie podjęcia na nowo rozmów pokojowych między Indiami a Pakistanem. Przedstawiciele około 15 Kościołów odbędą konsultacje w dniach 2–4 sierpnia br. na tematy związane z pokojem i bezpieczeństwem w Azji Południowej. Konsultacje zorganizowane zostaną przez Światową Radę Kościołów (ŚRK), w Colombo na Sri Lance. Podczas spotkania ma zostać określony […]
Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Azji Południowej planują pomóc przywróceniu pokoju i stabilizacji w tym regionie świata. W pierwszym rzędzie mają wziąć udział w procesie podjęcia na nowo rozmów pokojowych między Indiami a Pakistanem.
Przedstawiciele około 15 Kościołów odbędą konsultacje w dniach 2–4 sierpnia br. na tematy związane z pokojem i bezpieczeństwem w Azji Południowej. Konsultacje zorganizowane zostaną przez Światową Radę Kościołów (ŚRK), w Colombo na Sri Lance.
Podczas spotkania ma zostać określony plan działania Kościołów, zgodnie z zaleceniami Centralnego Komitetu ŚRK wydanymi podczas obrad w sierpniu 2002 r, w Genewie. Oświadczenie na temat Azji Południowej, przyjęte wówczas przez Centralny Komitet ŚRK dotyczy m.in. sprawy Kaszmiru, broni jądrowej i roli Kościołów w konflikcie indyjsko-pakistańskim.
W konsultacjach wezmą udział generalni i wykonawczy sekretarze Narodowych Rad Kościołów z Indii, Pakistanu, Sri Lanki i Bangladeszu oraz Azjatyckiej Konferencji Chrześcijańskiej wspólnie z przedstawicielami Centralnego Komitetu ŚRK oraz ekspertami z zakresu spraw związanych z problemami pokoju i bezpieczeństwa.
„Jest to pierwsze tego rodzaju spotkanie, na którym zwierzchnicy Kościołów Azji Południowej wspólnie podejmą problem utrzymania pokoju i zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza w relacjach indyjsko-pakistańskich”- powiedział Clement John, szef zespołu ŚRK ds. spraw międzynarodowych, pokoju i bezpieczeństwa.
„Stanowiąc mniejszość w obydwu krajach, Kościoły chrześcijańskie w Indiach i Pakistanie wybrały milczenie w tych sprawach z obawy przed reakcją ze strony małych grup religijnych fundamentalistów. Obecnie jednak, biorąc pod uwagę nastroje społeczne, nastąpił dla Kościołów właściwy moment by włączyć się w prace na rzecz pokoju” – wyjaśnił C. John.
Rola, jaką religia odgrywa w konflikcie kaszmirskim będzie jednym z podstawowych tematów konsultacji. „Podczas ostatniej dekady wzmogła się nietolerancja religijna w całym regionie. Rezultatem są wystąpienia przeciw mniejszościom religijnym. Kościoły oraz prowadzone chrześcijan szpitale i szkoły stają się celem napadów i podpaleń” – stwierdził dalej C. John. „Dlatego kluczową sprawą staje się podjęcie pytania w jaki sposób zaszczepić tolerancję w społeczeństwach Południowej Azji, tak aby przezwyciężyć nienawiść i przemoc”.