Polscy muzułmanie potępiają terroryzm
- 26 lipca, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
- W imieniu muzułmanów w Polsce stanowczo potępiamy jakiekolwiek akty terroru i wojny. Składamy także narodowi brytyjskiemu kondolencje, a rodzinom ofiar wyrazy współczucia — oświadczył po zamachach w Londynie mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej. “Islam potępia terroryzm, zabijanie, niesprawiedliwość a szczególnie wobec niewinnych, bezbronnych ludzi. Ludzie, którzy dokonali tego barbarzyńskiego aktu, na pewno nie są związani z islamem. Wykorzystują religię do swoich prywatnych oraz politycznych […]
- W imieniu muzułmanów w Polsce stanowczo potępiamy jakiekolwiek akty terroru i wojny. Składamy także narodowi brytyjskiemu kondolencje, a rodzinom ofiar wyrazy współczucia — oświadczył po zamachach w Londynie mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
“Islam potępia terroryzm, zabijanie, niesprawiedliwość a szczególnie wobec niewinnych, bezbronnych ludzi. Ludzie, którzy dokonali tego barbarzyńskiego aktu, na pewno nie są związani z islamem. Wykorzystują religię do swoich prywatnych oraz politycznych celów” ‑napisał w specjalnym oświadczeniu mufti Polski, czyli przywódca muzułmański, uczony i znawca prawa islamu. Jak podkreślił Miśkiewicz, “sprawców ataku należy znaleźć i sprawiedliwie ukarać, bez względu na pochodzenie czy przynależność religijną”.
W zamachach terrorystycznych, które miały miejsce 4 lipca br. w Londynie, zginęło co najmniej 56 osób, w tym trzy z Polski, rannych jest ponad 700 osób. 22 lipca ponownie doszło do incydentów bombowych w trzech liniach londyńskiego metra i w autobusie, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.
Kościół katolicki opowiada się za dialogiem z islamem, co znalazło wyraz w deklaracji “Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II. Czytamy w niej m. in.: “Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi. Przez swój monoteizm wyznawcy Allaha pozostają nam szczególnie bliscy”.
Wielką wagę do przyjacielskich stosunków z muzułmanami przywiązywał Jan Paweł II. 27 października 1986 roku w Asyżu, w czasie Światowego Dnia Modlitw o Pokój, papież spotkał się i modlił z przedstawicielami prawie wszystkich religii świata, w tym z duchownymi muzułmańskimi.
W roku 1999 Jan Paweł II ucałował ofiarowany mu w prezencie przez duchownych, zaś 8 maja 2001 roku złożył bezprecedensową wizytę w meczecie Umajjadów w syryjskim Damaszku. W tej jednej z najważniejszych dla muzułmanów świątyń, która do 636 roku była kościołem chrześcijańskim, Ojciec Święty wyraził nadzieję, że “chrześcijańscy i muzułmańscy przywódcy religijni i nauczyciele będą przedstawiać dwie wielkie wspólnoty wiernych jako wspólnoty dialogu, opartego na wzajemnym szacunku, a nie wspólnoty pozostające w stanie konfliktu”.
W przyjacielskim uścisku Jan Paweł II podał wtedy dłoń wielkiego muftiemu Damaszku, oraz powiedział, że “trzeba nam szukać przebaczenia u Wszechmogącego za wszystkie czasy, kiedy to chrześcijanie i muzułmanie czynili sobie wzajemnie krzywdy. Trzeba nam także, abyśmy sami mogli nawzajem przebaczyć nasze winy. Razem uznajemy istnienie jednego, niepodzielnego Boga, stwórcy wszystkiego, co istnieje. Razem musimy głosić światu, że imię Boga jest imieniem pokoju i wezwaniem do pokoju”.
Społeczność muzułmańska liczy obecnie w Polsce około 5 tys. wyznawców. Są to potomkowie polskich Tatarów, którzy na terenie naszego kraju osiedlili się pod koniec XIV wieku, oraz współcześni przybysze z Bośni, Kosowa, Afganistanu i krajów arabskich. Największymi skupiskami wyznawców islamu są Białystok i Trójmiasto. Najstarszy w Polsce, XVII-wieczny meczet znajduje się w Kruszynianach k. Białegostoku, w województwie podlaskim.
Na zdjęciu meczet w Kruszynianach fot. ks. Witold Pobiedziński.