Polski ksiądz szefem biura ŚFL na Europę Środkową i Wschodnią
- 23 maja, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) mianowała ks. Ireneusza Lukasa z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP szefem nowoutworzonego biura regionalnego dla Europy Środkowej i Wschodniej. ŚFL stworzyła nowe stanowisko w odpowiedzi na wnioski o powołanie regionalnego urzędu ŚFL dla Europy Środkowej i Wschodniej oraz kościołów mniejszościowych w Europie. Podstawowym jego celem jest wspomaganie krajowych Kościołów członkowskiech ŚFL, pomoc w identyfikowaniu i wyrażaniu szczególnych potrzeb i problemów Kościołów mniejszościowych i przekazywanie informacji na temat projektów […]
Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) mianowała ks. Ireneusza
Lukasa z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP szefem nowoutworzonego biura
regionalnego dla Europy Środkowej i Wschodniej.
ŚFL stworzyła nowe stanowisko w odpowiedzi na wnioski o powołanie regionalnego urzędu ŚFL dla Europy Środkowej i Wschodniej oraz kościołów mniejszościowych w Europie. Podstawowym jego celem jest wspomaganie krajowych Kościołów członkowskiech ŚFL, pomoc w identyfikowaniu i wyrażaniu szczególnych potrzeb i problemów Kościołów mniejszościowych i przekazywanie informacji na temat projektów i programów kościelnych do Sekretariatu Generalnego w Genewie. Dodatkowo zakres obowiązków obejmuje koordynowanie i pogłębianie istniejącej współpracy z Kościołami mniejszościowymi w innych częściach Europy.
W wywiadzie udzielonym ŚFL ks. Ireneusz Lukas powiedział, że pragnie zmierzyć się z wyzwaniami, które stawia przed nim nowe stanowisko, tym bardziej, że sam pochodzi z Kościoła mniejszościowego. “Bycie jedynym luteraninem w szkole na przełomie lat 70 i 80”, — wyznał — stawiało wyzwania, ale także pozwalało na docenienie swojej własnej tożsamości chrześcijańskiej w kraju, gdzie rzymscy katolicy stanowią 95% populacji. Zauważył także, że chociaż Kościoły w Europie Środkowej i Wschodniej mają wspólną przeszłość historyczną — należały do bloku państw komunistycznych — to jednak różnią się. “Zdaje sobie sprawę, że jest wiele oczekiwań, ale mam nadzieję, że uda mi się wspomóc światową wspólnotę luterańską w dostrzeżeniu zróżnicowania Kościołów w tym regionie” — powiedział ks. Lukas, który — choć urodzony w Republice Czeskiej — jest obywatelem polskim.
W latach 1991–1996 Ireneusz Lukas studiował teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Przebywał także na studiach z zakresu teologii praktycznej na uniwersytecie w Bernie oraz Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W sierpniu 1998 r. został ordynowany na księdza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i do 2002 r. służył jako wikariusz w parafii katedralnej św. Trójcy w Warszawie. Obecnie podjął studia doktoranckie z zakresu teologii praktycznej na Uniwersytecie w Lipsku. Ks. Ireneusz Lukas i jego żona, Danuta, mają trzyletnią córeczkę. Ks. Lukas nowe stanowisko obejmie w lipcu 2003 r.
Światowa Federacja Luterańska liczy w Europie 42 kraje członkowskie (37 mln wiernych), zgrupowanych w trzech regionach: Europy Środkowej i Wschodniej, Środkowo-Zachodniej oraz Skandynawskim (Nordyckim). Nowy urząd został zlokalizowany w Bratysławie (Słowacja) jako biuro regionalne Departamentu Misji i Rozwoju ŚFL (DMD). Regionalnego Biuro Ameryki Północnej (RONA) rozpoczęło działalności w 1998 r., Azji (ROAS) — w 2000 r., a afrykańska ROA została założona w 1996 r. W styczniu 2003 biuro ds. Afryki (ROA) zostało podzielone na trzy sub-regionalne biura dla Afryki środkowej i wschodniej, południowej oraz zachodniej.
Światowa Federacja Luterańska jest ogólnoświatową wspólnotą Kościołów chrześcijańskich tradycji luterańskiej. Założona w 1947 r. w Lund (Szwecja), obecnie zrzesza 136 Kościołów z 76 krajów, reprezentujących ponad 61,7 mln z 65,4 mln luteran na świecie. ŚFL zajmuje się m.in. dialogiem ekumenicznym i międzyreligijnym, pomocą humanitarną, prawami człowieka oraz misją i rozwojem Kościołów. Siedzibą ŚFL jest Genewa.
Źródło: www.lutheranworld.org