Pomóżmy głodującym i chorym!
- 16 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
„Panie, kiedyż widzieliśmy cię głodnym, albo kiedyż byłeś nagi? Albowiem byłem głody, a nakarmiliście mnie, byłem nagi, a odzialiście mnie, byłem strapiony, a pocieszyliście mnie”Głód w Afryce Kościelne agencje humanitarne alarmują, że Etiopii grozi głód na skalę dużo większą niż ten z 1984 roku, bo tym razem grozi ok. 13 milionom osób. Agencje mają zapasy żywności do końca kwietnia i obietnicę kolejnych do maja. USA obiecały dodatkowe […]
„Panie, kiedyż widzieliśmy cię głodnym, albo kiedyż byłeś nagi? Albowiem byłem głody, a nakarmiliście mnie, byłem nagi, a odzialiście mnie, byłem strapiony, a pocieszyliście mnie”
Głód w Afryce
Kościelne agencje humanitarne alarmują, że Etiopii grozi głód na skalę dużo większą niż ten z 1984 roku, bo tym razem grozi ok. 13 milionom osób. Agencje mają zapasy żywności do końca kwietnia i obietnicę kolejnych do maja. USA obiecały dodatkowe 200 milionów dolarów pomocy, ale to może nie wystrczyć. Głód jest wywołany suszą z zeszłego roku, a także narastającym problemem epidemii AIDS w tym kraju. Organizacje charytatywne obawiają się, że wojna w Iraku zepchnie głód w Etiopii na dalszy plan i apelują o datki.
Pomóżmy naszym braciom i siostrom w Afryce!
Informacje o tym, jak pomóc można uzyskać na stronach:
Prezbiteriańska Pomoc na Świecie www.presbyterian.ca/pwsd/apeth03.htm
Katolicka Agencja Pomocy www.catholicrelief.org
Luterańska Pomoc na Świecie www.lwr.org
AIDS w Afryce
Kościół Szkocji wezwał swoich wiernych, by każdy z nich przyłączył się do kampanii tego kościoła zmierzającej do przełamania milczenia wokół AIDS na świecie oraz okazania solidarności z chorymi. Koordynator projektu, pastor Nigel Pounde zwrócił uwagę, że podczas gdy na wojnę w Iraku wydaje się biliony dolarów, w tym samym czasie Fundusz ONZ do walki z AIDS i malarią cierpi na chroniczne niedofinansowanie. W 2003 roku tylko w samej Afryce na tę chorobę umrze ok. 3 miliony osób, a zarazi się kolejnych 5 milionów osób. W niektórych krajach, jak Botswana czy Uganda, liczba nosicieli wirusa HIV zbliża się do 50% populacji tych krajów. Datki można wpłacać za pomocą internetu:
http://www.churchofscotland.org.uk/appeals/index.htm
Chorym na AIDS w Afryce, a także w Azji i Ameryce Południowej można także pomóc dzięki akcji Zjednoczonego Kościoła Kanady “Koce Nadziei”. Kupując jeden koc wyprodukowany przez kobiety z RPA na znak solidarności z nosicielami wirusa HIV, wspomaga się lokalne inicjatywy humanitarne. Koszt jedego kocyka to $25. Więcej informacji na temat tej kampanii można uzyskać pod adresem:http://www.united-church.ca/beads/home.shtm
Nie bądźmy głusi na wołania o pomoc naszych bliźnich!