Starokatolicy po anglikańsku
- 27 maja, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Bp Fritz René Müller, zwierzchnik Chrześcijańskokatolickiego Kościoła Szwajcarii, odprawił w anglikańskim kościele św. Trójcy w Genewie nabożeństwo. Po raz pierwszy duchowny tej tradycji sprawował liturgię anglikańską we własnym kraju. Do tej pory koncelebracje anglikańsko-starokatolickie miały miejsce na “neutralnym terytorium”. Biskup Fritz-Rene przekazał także pozdrowienia dla odbywającego się w Genewie synodu Anglikańskiej Archidiakonii w Szwajcarii. W swoich słowach przypomniał, że anglikanie i starokatolicy “pozostawali dobrymi przyjaciółmi przez 70 lat”. Dodał, że jeszcze więcej […]
Bp Fritz René Müller, zwierzchnik Chrześcijańskokatolickiego Kościoła Szwajcarii, odprawił w anglikańskim kościele św. Trójcy w Genewie nabożeństwo. Po raz pierwszy duchowny tej tradycji sprawował liturgię anglikańską we własnym kraju. Do tej pory koncelebracje anglikańsko-starokatolickie miały miejsce na “neutralnym terytorium”.
Biskup Fritz-Rene przekazał także pozdrowienia dla odbywającego się w Genewie synodu Anglikańskiej Archidiakonii w Szwajcarii. W swoich słowach przypomniał, że anglikanie i starokatolicy “pozostawali dobrymi przyjaciółmi przez 70 lat”. Dodał, że jeszcze więcej zadań stoi przed nimi w przyszłości.
- Działania obydwu Kościołów powinny być bliższe. Wasz Kościół w Szwajcarii, podobnie jak nasz, jest bardzo niewielki. Potrzebujemy się nawzajem. Bycie małym, posiadanie niewielu wiernych, może być ciężkie. Jednak jeśli się postaramy, może być piękne — stwierdził starokatolicki purpurat.
Synod i wspólne nabożeństwo miały miejsce pod koniec tygodnia modlitwy o jedność chrześcijan. Szwajcarska archidiakonia obejmuje ok. 25 kapelanii i kongregacji (wspólnot nie posiadających własnego kapelana). Szwajcarski Kościół starokatolicki liczy ok. 14 tys. wiernych. Kościół Anglii posiada pełną interkomunię ze starokatolikami od 1932 roku.