- 30 czerwca, 2016
- przeczytasz w 4 minuty
W dniach od 22 do 28 czerwca obradował w Trondheim (Norwegia) Komitet Centralny Światowej Rady Kościołów (ŚRK). W trakcie spotkania, zwołanego pod hasłem „Pielgrzymka: Wspólnie dostrzegać krajobrazy” omawiano bieżące wyzwania religijne i polityczno-społeczne o...
Światowa Rada Kościołów obradowała w Trondheim
W dniach od 22 do 28 czerwca obradował w Trondheim (Norwegia) Komitet Centralny Światowej Rady Kościołów (ŚRK). W trakcie spotkania, zwołanego pod hasłem „Pielgrzymka: Wspólnie dostrzegać krajobrazy” omawiano bieżące wyzwania religijne i polityczno-społeczne oraz podjęto szereg decyzji, dotyczących przyjęcia nowych członków ŚRK oraz planów na przyszłość.
Obradujący co dwa lata Komitet Centralny ŚRK jest głównym ciałem zarządzającym ŚRK między Zgromadzeniami Ogólnymi, które odbywają się co osiem lat – ostatnie w Busan (Korea Płd.) w 2013 roku.
Życzenia dla prawosławnych
Przez tydzień reprezentanci Kościołów tradycji prawosławnej, protestanckiej, anglikańskiej i starokatolickiej poruszali szereg zagadnień, dotyczących funkcjonowania ŚRK oraz najbardziej palących kwestii globalnych. Nie zabrakło odniesień do obradującego na Krecie Świętego i Wielkiego Soboru Prawosławnego, wobec którego ŚRK wyraziła nadzieję, że jego owocem będzie pogłębienie jedności między Kościołami prawosławnymi oraz całą wspólnotą chrześcijan na świecie. W otwarciu panprawosławnego Soboru uczestniczył ks. dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny ŚRK.
Bliski Wschód i Brexit
Komitet Centralny podjął również temat trwającego od dziesięcioleci konfliktu na Bliskim Wschodzie, który w ostatnich latach doświadczył eskalacji, przybierając dramatyczną postać krwawych prześladowań chrześcijan i innych mniejszości religijnych w regionie. Jednym z elementów długoletnich starań ŚRK o pokój na Bliskim Wschodzie są działania, zmierzające do rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego, który wciąż jest zarzewiem wielu działań zbrojnych w regionie i istotną przeszkodą w pokojowej koegzystencji ludzi o różnej przynależności religijnej. Komitet Centralny ŚRK zlecił zorganizowanie w 2017 roku międzynarodowej konferencji ekumenicznej, której celem będzie wzmocnienie i potwierdzenie ekumenicznego świadectwa na rzecz pokoju i sprawiedliwości dla Palestyńczyków i Izraelczyków.
Nie zabrakło również reakcji na wynik referendum przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, dotyczącego wystąpienia tego kraju z Unii Europejskiej. Zarówno ŚRK, jak i uczestniczący w norweskim spotkaniu przedstawiciele Konferencji Kościołów Europejskich wyrazili nadzieję, że decyzja brytyjskich obywateli nie będzie oznaczała izolacji kraju w Europie, szczególnie wobec piętrzących się wyzwań i trudności związanych m.in. z kryzysem uchodźczym.
Ponadto poruszano tematy dotyczące m.in. przemocy i religii, praw dzieci, sprawiedliwości na rzecz pokoju oraz problemy związane z pandemią HIV/AIDS.
Nowy skład Komitetu Wykonawczego
Zgodnie z aktami prawnymi ŚRK organem realizującym wytyczne Komitetu Centralnego ŚRK jest Komitet Wykonawczy – pracami obydwu gremiów kieruje z urzędu sekretarz generalny. W skład Komitetu Wykonawczego wchodzą Liderzy Komitetu Centralnego (moderator, dwóch zastępców i sekretarz generalny) oraz wybrani przez Komitet członkowie. Podczas spotkania w Trondheim dokonano wyboru 11 nowych członków Komitetu Wykonawczego. 10 dotychczasowych członków Komitetu Wykonawczego pozostała bez zmian. Wśród nowych członków Komitetu Wykonawczego są przedstawiciele Kościołów prezbiteriańskich, baptystycznych, anglikańskich, prawosławnych i ewangelicko-unijnych ze wszystkich kontynentów. Spotkania Komitetu Wykonawczego odbywają się co pół roku.
Nowe Kościoły członkowskie
Komitet Centralny podjął decyzję o przyjęciu trzech nowych członków ŚRK. Tym samym liczba Kościołów członkowskich zwiększyła się do 348.
Właściwie nowymi członkami zostały dwa Kościoły – Kościół Synodu Blantyre tradycji reformowanej wywodzący się z misji szkockich chrześcijan, posiadający ok. 1,8 milionów wiernych w 800 parafiach oraz Rada Kościół Baptystycznych w Północno-Wschodnich Indiach, jedna z największych wspólnot baptystycznych w Indiach, licząca 1,2 milionów wiernych w ponad 7200 parafiach.
Trzecim Kościołem przyjętym był Holenderski Kościół Reformowany w Afryce Południowej, który już należał do ŚRK, jednak w 1962 roku został z niej usunięty za teologiczne wspieranie apartheidu. Po latach izolacji Kościół ten wycofał się w 1986 roku z dotychczasowych działań, a nowe pokolenie liderów zaangażowało się w budowanie społeczeństwa tolerancyjnego bez barier rasowych.
Światowa Konferencja Misyjna
W Trondheim zadecydowano również, że w dniach od 8 do 13 marca 2018 roku odbędzie się w Arusha (Tanzania) Światowa Konferencja Misyjna pod hasłem: „Podążając w Duchu – powołani do naśladowania, które przemienia” (oryg. „Moving in the Spirit: called to Transforming Discipleship”). Gospodarzem Konferencji będzie Ewangelicko-Luterański Kościół w Tanzanii. Będzie to pierwsza Konferencja Misyjna w Afryce od 1958 roku. Warto przypomnieć, że pierwsza Konferencja Misyjna odbyła się w 1910 roku w Edynburgu i dała początek nowożytnemu ruchowi ekumenicznemu.
Oprócz delegatów oraz gości ekumenicznych w spotkaniu Komitetu Centralnego ŚRK wziął udział 88-letni prof. Peder Borgen, emerytowany pastor metodystyczny, najprawdopodobniej jedyny żyjący uczestnik pierwszego Zgromadzenia Ogólnego ŚRK w Amsterdamie w 1948 roku. Wówczas do ŚRK należało „jedynie” 147 Kościołów – dziś 348 Kościołów, reprezentujących ok. 554 milionów chrześcijan na całym świecie.
» Szczegółowe relacje w języku angielskim z posiedzeń Komitetu Centralnego ŚRK na YouTube