Świętujcie rocznicę
- 12 marca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Papieska Rada ds. Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska wystosowały wspólny apel do Kościołów członkowskich ŚFL i Kościoła rzymskokatolickiego na świecie. Wzywają w nim do świętowania przez Kościoły obu tradycji 5 rocznicy Wspólnej Deklaracji w sprawie nauki o Usprawiedliwieniu. Wspólny list do Kościołów podpisali kard. Walter Kasper – przewodniczący Papieskiej Rady oraz ks. dr Ismael Noko, sekretarz generalny ŚFL. „Podpisanie Wspólnej Deklaracji nie jest ostatecznym celem, lecz istotnym kamieniem milowym w naszej […]
Papieska Rada ds. Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska wystosowały wspólny apel do Kościołów członkowskich ŚFL i Kościoła rzymskokatolickiego na świecie. Wzywają w nim do świętowania przez Kościoły obu tradycji 5 rocznicy Wspólnej Deklaracji w sprawie nauki o Usprawiedliwieniu.
Wspólny list do Kościołów podpisali kard. Walter Kasper – przewodniczący Papieskiej Rady oraz ks. dr Ismael Noko, sekretarz generalny ŚFL. „Podpisanie Wspólnej Deklaracji nie jest ostatecznym celem, lecz istotnym kamieniem milowym w naszej wspólnej drodze ku pełnej jedności” — piszą w liście Noko i Kasper. Skutkiem deklaracji jest „wspólne świadectwo Ewangelii” – podkreślają – „Jest to szczególnie ważne w e współczesnym świecie, który widzi wzrost zeświecczenia i stopniową utratę znaczenia życia”.
„Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” została ogłoszona w 1997 r. przez Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan oraz Światową Federację Luterańską. Po dwóch latach konsultacji i zaakceptowaniu przez Kościoły członkowskie ŚFL i Stolicę Apostolską Deklaracja została podpisana 31 października 1999 r. w Augsburgu, w Niemczech. ”Oficjalne Wspólne oświadczenie” potwierdza istnienie zgody między luteranami i rzymskimi katolikami co do podstawowych prawd wiary związanych z nauką o usprawiedliwieniu. Kościoły podpisując deklarację oficjalnie oświadczyły też, że potępienia Soboru Trydenckiego nie dotyczą nauki Kościołów luterańskich, ani z drugiej strony potępienia zawarte w luterańskich księgach wyznaniowych nie dotyczą nauki Kościoła rzymskokatolickiego.
Kluczem do oczytania całego dokumentu, streszczającym porozumienie dotyczące usprawiedliwienia może być 15 punkt Deklaracji: „Wspólnie wyznajemy: Tylko z łaski i w wierze w zbawcze działanie Chrystusa, a nie na podstawie naszych zasług zostajemy przyjęci przez Boga i otrzymujemy Ducha Świętego, który odnawia nasze serca, uzdalnia nas i wzywa do dobrych uczynków.”
Od czasu podpisania Deklaracji podejmowano wiele inicjatyw pogłębiających osiągnięte porozumienie, zarówno luterańsko – rzymskokatolickich, jak i w obrębie poszczególnych Kościołów. Dalsze prace nad osiągniętym porozumieniem prowadzone są obecnie w ramach czwartego etapu Komisji Międzynarodowej luterańsko – rzymskokatolickiej, pracującej nad tematem „Apostolskość Kościoła”, w tym także nad możliwością uznania święceń.
W 2001 r. luteranie i katolicy wspólnie zaprosili Kościoły metodystyczne i reformowane do konsultacji na temat „Jedność w wierze – Wspólna Deklaracja o Usprawiedliwieniu w szerszym kontekście ekumenicznym”.