- 14 września, 2016
- przeczytasz w 1 minutę
Kościoły muszą zdobyć się na odwagę wkroczenia na nowy etap ekumenizmu – uważa br. Alois, przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé, odnosząc się do zbliżającego się jubileuszu 500-lecia Reformacji. Kościoły powinny zamieszkać pod jednym dachem i wspólnie świętowa...
Taizé: Nowe otwarcie dla ekumenii
Kościoły muszą zdobyć się na odwagę wkroczenia na nowy etap ekumenizmu – uważa br. Alois, przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé, odnosząc się do zbliżającego się jubileuszu 500-lecia Reformacji. Kościoły powinny zamieszkać pod jednym dachem i wspólnie świętować. Młodzież ma dość podziałów – przekonuje .
W rozmowie ze szwajcarskim czasopismem reformowanym Kirchenbote, br. Alois podkreślił konieczność stopniowego wychodzenia ze starych uprzedzeń i wzajemnych zastrzeżeń. – Poszukiwanie własnej tożsamości poprzez odgradzanie się od innych prowadzi do zubożenia – zaznaczył.
Lider monastycznej wspólnoty ekumenicznej przyznał, że dialog ekumeniczny między Kościołami poczynił wielkie postępy oraz że chrześcijanie przyjaźnie odnoszą się do siebie. Skrytykował jednak instytucjonalną płaszczyznę dialogu międzykościelnego, stwierdzając, że na tym obszarze niewiele się dzieje, zachodzi proces izolacji jednych do drugich, co usprawiedliwia się teologicznymi subtelnościami. – Potrzebujemy nowego punktu wyjścia. Kościoły powinny być zorientowane na zmartwychwstałego Chrystusa.
Duchowny odniósł się również do ekumenicznego nastawianie młodzieży, stwierdzając, że zarzuca się młodym, iż niezbyt na poważnie biorą pod uwagę kwestie teologiczne i nie rozumieją historycznych przyczyn podziału chrześcijaństwa. – Niemniej to oni mają rację, że nie chcą już dłużej pogodzić się z podziałem chrześcijan.