Wysiłki katolicko-żydowskie na rzecz lepszego świata
- 13 lipca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
18. Międzynarodowy Katolicko-Żydowski Komitet Łączności wezwał wszystkich ludzi dobrej woli i przedstawicieli religii o wysiłki na rzecz bardziej sprawiedliwego i miłosiernego świata. Spotkanie odbyło się w Buenos Aires a jego uczestnicy nawoływali do interwencji w kwestii ubóstwa, niesprawiedliwości i dyskryminacji. Rozmowom przewodniczyli: kardynał Walter Kasper, przewodniczący watykańskiej Komisji do spraw Kontaktów Religijnych z Judaizmem oraz rabin Israel Singer, przewodniczący Światowego Kongresu Żydowskiego. Rozmowy toczyły się zasadniczo wokół […]
18. Międzynarodowy Katolicko-Żydowski Komitet Łączności wezwał wszystkich ludzi dobrej woli i przedstawicieli religii o wysiłki na rzecz bardziej sprawiedliwego i miłosiernego świata.
Spotkanie odbyło się w Buenos Aires a jego uczestnicy nawoływali do interwencji w kwestii ubóstwa, niesprawiedliwości i dyskryminacji. Rozmowom przewodniczyli: kardynał Walter Kasper, przewodniczący watykańskiej Komisji do spraw Kontaktów Religijnych z Judaizmem oraz rabin Israel Singer, przewodniczący Światowego Kongresu Żydowskiego.
Rozmowy toczyły się zasadniczo wokół dwóch hebrajskich pojęć — cédek” (sprawiedliwość) i “cedaká” (dzieła miłosierdzia). Na podstawie tychże rozmów, w końcowej fazie spotkania, podkreślono dążenia katolików i Żydów do obrony i promowania godności człowieka, którego, jak głosi Biblia, Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo.
“Wobec globalnego wymiaru ubóstwa, niesprawiedliwości i dyskryminacji, mamy oczywisty, religijny obowiązek ukazać zainteresowanie dla biednych i tych, którzy pozbawieni są praw politycznych, społecznych i kulturalnych” – głosi opublikowana deklaracja.
Uczestnicy 18. Międzynarodowego Katolicko-Żydowskiego Komitetu Łączności szczególną uwagę zwrócili na problem głodu, pandemię AIDS i kwestię bezdomności. Podkreślili, iż zarówno na katolikach jak i żydach spoczywa odpowiedzialność za budowanie świata sprawiedliwości i miłosierdzia.
W spotkaniu brali udział katoliccy i żydowscy specjaliści z niemalże wszystkich kontynentów. Polskę reprezentował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego i konsultor Papieskiej Komisji ds. Relacji z Judaizmem.