Zmiany w Światowej Radzie Kościołów
- 25 czerwca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Nową współprzewodniczącą Światowej Rady Kościołów (ŚRK) została czarnoskóra Amerykanka, dr Bernice Powell Jackson. Pani Jackson jest członkinią Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w Stanach Zjednoczonych. W Radzie, pośród sześciorga innych przewodniczących, będzie reprezentować Region Północnoamerykański, zastępując na tym stanowisku inną Amerykankę, pastorkę Kathryn Bannister ze Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego USA. Zgodnie ze statutem Światowej Rady Kościołów przewodniczący tej ekumenicznej organizacji wybierani są z grupy osób, które reprezentują […]
Nową współprzewodniczącą Światowej Rady Kościołów (ŚRK) została czarnoskóra Amerykanka, dr Bernice Powell Jackson. Pani Jackson jest członkinią Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w Stanach Zjednoczonych.
W Radzie, pośród sześciorga innych przewodniczących, będzie reprezentować Region Północnoamerykański, zastępując na tym stanowisku inną Amerykankę, pastorkę Kathryn Bannister ze Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego USA.
Zgodnie ze statutem Światowej Rady Kościołów przewodniczący tej ekumenicznej organizacji wybierani są z grupy osób, które reprezentują rozmaite regiony polityczno-geograficzne świata. Zawsze są to ludzie cieszący się dużym uznaniem za swe dokonania na polu działań ekumenicznych. Są jednocześnie członkami 150-osobowego Komitetu Naczelnego Rady i do ich obowiązków należy propagowanie działalności ŚRK w swoim regionie.
Kandydatura dr Bernice Powell Jackson została zgłoszona już w lutym tego roku przez Zespół Amerykańskiej Konferencji ŚRK. Do tego czasu Komitet Naczelny przeprowadził weryfikację kandydatki a następnie odbyło się internetowe głosowanie w sprawie powołania jej na stanowisko współprzewodniczącej.
Dr Jackson posiada wykształcenie teologiczne i dziennikarskie. Urodziła się w Waszyngtonie, po czym prawie 20 lat mieszkała w Nowym Jorku. Od 14 lat mieszka jednak w Clevland w stanie Ohio, gdzie pełniła m.in. funkcję dyrektora wykonawczego Komisji Sprawiedliwości Rasowej i dyrektora Fundacji im. bp. Tutu, przyznającej stypendia uchodźcom z Afryki Południowej. W 1994 Jackson została doktorem honoris causa w dziedzinie literatury i nauk humanistycznych Kolegium Defiance.
“Jako przewodnicząca Rady na Region Północnoamerykański, chciałabym znaleźć nowe sposoby ekumenicznego ukierunkowania mojej pracy na rzecz sprawiedliwości” — powiedziała delegatka. Wyraziła tym samym ogromne zadowolenie, iż będzie mogła pracować nad pogłębianiem dialogu ekumenicznego na świecie, szczególnie teraz, gdy trwa ogłoszona w ub.r. przez Radę Dekada Walki z Przemocą.
ŚRK powstała w 1948 roku. Obecnie skupia ponad 340 Kościołów chrześcijańskich. Ma na celu inicjowanie, koordynowanie i rozwijanie współpracy ekumenicznej między zrzeszonymi Kościołami, podejmowanie wspólnych działań o charakterze ewangelizacyjnym, misyjnym, a także społecznym i charytatywnym. Kościół katolicki nie wchodzi w skład tej Rady.