Zwyczaje Jom Kippur — największego święta żydowskiego
- 24 września, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Jutro, Żydzi będą obchodzić największe swe święto Jom Kippur. 10 dzień tiszri jest świętym dniem przeznaczonym na duchowy wzrost i przybliżenie do Boga. Modlitwy tego dnia podkreśla obowiązek porzucenia grzechów i powrotu do Boga, do życia pełnego przestrzegania przykazań (micwot), czystości serca i prawości. Żydzi wierzą, że świętość tego dnia jest tak ogromna, że jeśli towarzyszy jej skrucha, jest w stanie odkupić grzechy człowieka. Zaskakujące są obyczaje […]
Jutro, Żydzi będą obchodzić największe swe święto Jom Kippur. 10 dzień tiszri jest świętym dniem przeznaczonym na duchowy wzrost i przybliżenie do Boga. Modlitwy tego dnia podkreśla obowiązek porzucenia grzechów i powrotu do Boga, do życia pełnego przestrzegania przykazań (micwot), czystości serca i prawości. Żydzi wierzą, że świętość tego dnia jest tak ogromna, że jeśli towarzyszy jej skrucha, jest w stanie odkupić grzechy człowieka. Zaskakujące są obyczaje związane z tym świętem.
Jom Kippur to najświętszy dzień w roku, Żydzi są w tym dniu jak aniołowie — czyści, z sercem zwróconym ku Bogu. Dzień ten to Szabat Szabatów — dlatego obowiązują w nim wszystkie zakazy, które dotyczą Szabatu, a dodatkowo pięć innych zakazów — mających za cel “uciskanie duszy”, jak nakazuje Tora: absolutny zakaz jedzenia i picia (a nawet przepłukania ust wodą); zakaz kąpieli, mycia się (wolno jedynie umyć palce dłoni); zakaz namaszczania, czyli używania jakichkolwiek kosmetyków, kremów itp.; zabronione jest zakładanie skórzanego obuwia jakiegokolwiek rodzaju — także obuwia jedynie częściowo skórzanego; zakaz stosunków małżeńskich.
Zwyczajem jest, aby w dniu tym zakładać białe ubranie — niektórzy mężczyźni zakładają biały kitel (ubranie przypominające fartuch), co ma jeszcze bardziej podkreślić podobieństwo do aniołów oraz czystość serca. Dzień ten jest tak ważny, że właściwie zaczyna się go już w dzień poprzedzający (Erew Jom Kippur), czyli dziasiaj. Obowiązkiem jest, aby przed rozpoczęciem postu zjeść uroczysty posiłek — jedzenie w Erew Jom Kippur jest tak samo ważne, jak post w Jom Kippur. Posiłek ten nazywa się seuda hamafseket i należy go zakończyć trochę przed zachodem słońca — nie w ostatniej chwili.
Dzień Jom Kippur (czyli od zachodu słońca do zapadnięcia nocy następnego dnia) wypełniony jest modlitwami i błaganiami. Żydzi proszą Boga, aby wybaczył im grzechy i zapisał w Księdze Życia na przyszły rok. Szczera skrucha nie zawsze wystarczy — jeżeli popełniło się grzech wobec swojego bliźniego i nie uzyska się jego przebaczenia, Bóg nie wybaczy. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed Jom Kippur szczerze poprosić swoich znajomych, bliskich o wybaczenie za świadome i nieświadome krzywdy. Tylko wtedy można liczyć na przebaczenie ze strony Boga.
Wieczór Jom Kipur rozpoczyna się modlitwą Kol Nidre, natomiast ostatnią modlitwą w Jom Kipur jest neila, którą mówi się w chwili, gdy los na przyszły rok jest już przypieczętowywany — to dla Żydów ostatnia chwila, by błagać Boga o dobry wyrok. Moce Jom Kippur (noc po Jom Kippur), czyli po ukazaniu się gwiazd, po modlitwach kończących święto oraz hawdali spożywa się posiłek, podczas którego należy być radosnym — należy mieć ufność, że modlitwy zostały wysłuchane. Tradycją jest, aby natychmiast rozpocząć budowanie suki (namiotu) — aby okazać tym swoją miłość do przykazań (micwot) Boga.