Żydowski hip-hop
- 26 grudnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
MC Hyim kształcił się w szkołach publicznych Oakland, a muzyką zajął się w wieku 8 lat. “Judaizm jest religią słowa, religią Księgi” — mówi — “nie dziwne więc, że wielu Żydów zainteresowało się rapem i hip-hopem. Nasza kultura obraca się wokół słów — komunikacji za pomocą słowa wypowiadanego i pisanego”. Jako Żyd o aszkenazyjskich korzeniach Hyim jest świadom napięć związanych z uczestnictwem w kulturze hip-hopu: “Zawsze jest pytanie, czy jakoś […]
MC Hyim kształcił się w szkołach publicznych Oakland, a muzyką zajął się w wieku 8 lat. “Judaizm jest religią słowa, religią Księgi” — mówi — “nie dziwne więc, że wielu Żydów zainteresowało się rapem i hip-hopem. Nasza kultura obraca się wokół słów — komunikacji za pomocą słowa wypowiadanego i pisanego”. Jako Żyd o aszkenazyjskich korzeniach Hyim jest świadom napięć związanych z uczestnictwem w kulturze hip-hopu: “Zawsze jest pytanie, czy jakoś dołączamy, wprowadzamy w obieg, uczestniczymy w drapieżnej kulturze. Moim zdaniem odpowiedź zależy od tego, jakie są twoje intencje. Ja chcę celebrować pozytywne aspekty komunikacji i długiej historii opowiadania — zarówno w muzyce, jak i w żydowskiej tradycji”.
“Żydzi byli częścią hip-hopu od samego początku”, mówi Josh Noreck, członek Hip Hop Hoodios, grupy z Nowego Jorku i Los Angeles. “Rick Rubin założył studio Def Jam. Lyor Cohen szybko zaczął w nim pracować. Beastie Boys i 3rd Bass to była wielka, stara szkoła. Na długo przed Eminemem, większość białych raperów, to byli Żydzi. Kiedy dorastałem, wiedziałem o tym”.
Producent Jeremy Goldschneider stwierdza jednak, że “nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że żydowski hip-hop istnieje w różnych częściach świata”. Aby uświadomić to fanom hip-hopu na całym świecie, Goldschneider połączył siły z muzykiem i producentem Craigiem Taubmanem — wspólnie wyprodukowali nową płytę “Celebrate Hip Hop: Jewish Artists From Around the Globe”.
Na płycie znajdziemy znanych i mniej znanych artystów o różnym podejściu do hip-hopu. Izraelski MC Sagol 59 i amerykański MC Remedy, brytyjska grupa Antithesis i rosyjski iSQUAD. Kanadyjska grupa Solomon & Socalled rapuje w jidysz w rytmie rodem ze sztetla, izraelski Mook E sięga po inspiracje z Jamajki, a amerykańska grupa Blood of Abraham prezentuje klasyczny miejski styl.