Podwójne święto Vesak
- 5 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Wczoraj, czwartego maja, buddyści tradycji theravada obchodzili uroczyście Vesak, największe buddyjskie święto, podczas którego celebruje się jednocześnie trzy najważniejsze epizody w życiu Buddy Gautamy — jego narodziny, oświecenie i śmierć. Święto Vesak jest zazwyczaj obchodzone w maju, pierwszego dnia pełni księżyca. Wyjątkiem jest rok przestępny, kiedy Vesak obchodzi się w czerwcu. Różnice wynikają z tego, że buddyści z krajów theravady (Tajlandia, Birma, Kambodża, […]
Wczoraj, czwartego maja, buddyści tradycji theravada obchodzili uroczyście Vesak, największe buddyjskie święto, podczas którego celebruje się jednocześnie trzy najważniejsze epizody w życiu Buddy Gautamy — jego narodziny, oświecenie i śmierć.
Święto Vesak jest zazwyczaj obchodzone w maju, pierwszego dnia pełni księżyca. Wyjątkiem jest rok przestępny, kiedy Vesak obchodzi się w czerwcu. Różnice wynikają z tego, że buddyści z krajów theravady (Tajlandia, Birma, Kambodża, Malezja, Sri Lanka i in.) używają kalendarza słonecznego, natomiast buddyści z krajów mahayany (Chiny, Japonia i in.) — kalendarza księżycowego. Np. buddyści singapurscy obchodzą Vesak teraz, mimo że państwowe święto z tej okazji przypada na 2 czerwca.
Obchody Vesak różnią się w zależności od kraju. Zazwyczaj wierni odwiedzają świątynie, ofiarowując kwiaty i paląc kadzidło, słuchają sutr recytowanych przez mnichów i uczestniczą w rytualnym obmywaniu posągów Buddy pachnącą wodą. Nocą świątynie są iluminowane latarniami. Niekiedy przez kilka tygodni poprzedzających Vesak organizuje się specjalne modlitwy oczyszczające, nie tylko w świątyniach, ale także na placach i stadionach.
Podczas obchodów Vesak bardzo ważne jest spełnianie uczynków miłosierdzia, toteż wierni rozdają jałmużnę ubogim, a mnisi rozdają pisma buddyjskie i organizują np. akcje oddawania krwi. Wszyscy odwiedzający świątynie otrzymują przygotowany specjalnie przez mnichów wegetariański posiłek. Na ulicach odbywają się procesje i ceremonie takie jak ta, która odbyła się w Ipoh w Malezji (na północ od stolicy kraju Kuala Lumpur) — uroczyście rozwinięto dobrowróżbną tkaninę z namalowanym wizerunkiem Buddy, który ma obdarować wiernych łaskami. Malowidło o wymiarach 60 na 12 metrów jest największym w południowej Azji. Najweselszym momentem ceremonii jest chwila, kiedy zgromadzeni — przede wszystkim dzieci — wbiegają pod tkaninę, co ma symbolizować przyjęcie błogosławieństwa.