Protestancki episkopat
- 24 grudnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Czy istnieje cos takiego jak protestancki episkopat? Dziękuje za odpowiedź. Pojęcie “protestantyzmu” jest bardzo dyskusyjne — jego zakres i definicja pozostają nieokreślone. Stąd na tak postawione pytanie można jedynie podjąc próbę sformułowania pozytywnej odpowiedzi. Coś takiego jak “protestancki episkopat” z całą pewnością nie istnieje. Możemy mówić jedynie o episkopacie anglikańskim oraz ewangelicko-luterańskim, bowiem głównie w tych nurtach denominacyjnych spotykamy Kościoły o ustroju episkopalnym. Episkopat wręcz konstytuuje istnienie […]
Czy istnieje cos takiego jak protestancki episkopat? Dziękuje za odpowiedź.
Pojęcie “protestantyzmu” jest bardzo dyskusyjne — jego zakres i definicja pozostają nieokreślone. Stąd na tak postawione pytanie można jedynie podjąc próbę sformułowania pozytywnej odpowiedzi.
Coś takiego jak “protestancki episkopat” z całą pewnością nie istnieje. Możemy mówić jedynie o episkopacie anglikańskim oraz ewangelicko-luterańskim, bowiem głównie w tych nurtach denominacyjnych spotykamy Kościoły o ustroju episkopalnym.
Episkopat wręcz konstytuuje istnienie Wspólnoty Anglikańskiej - kolegium biskupów Kościołów lokalnych, uznających duchowy prymat arcybiskupa Canterbury (zwierzchnik Kościoła Anglii), i pozostających we wzajemnej łączności (komunii).
Według teologii anglikańskiej Kościół nie może istnieć bez urzędu biskupa, trwającego w łańcuchu sukcesji apostolskiej. To właśnie episkopat sprawuje w Kościołach anglikańskich władzę wykonawczą.
W Kościołach luterańskich episkopat jest tylko jednym z trzech elementów władzy kościelnej — pozostałe to synody (władza ustawodawcza) i konsystorze (władza wykonawcza). Na ogół dąży się do równowagi elementu episkopalnego, konsystorskiego i synodalnego.
W Kościołach ewangelickich urząd biskupa ma charakter wizytacyjny. Zgodnie ze swą nowotestamentową etymologią episkopos to nadzorca, troszczący się o coś, strzegący czegoś. Na ogół episkopaty ewangelickie zachowują sukcesję apostolską — tak również jest w przypadku polskich biskupów luterańskich. Konferencja Biskupów Ewangelickich (Luterańskich) ma zatem jedynie funkcję doradczą, ale może występować z konkretnymi propozycjami na forum Synodu.
Polecam zapoznanie się z artykułem ks. Jana Grossa na temat urzędu biskupa w Kościele luterańskim: “O urzędzie biskupim”.
Jacek Szymański