Represyjna Konstytucja Malediwów
- 26 sierpnia, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Ostatnio Republika Malediwówprzyjęła nową Konstytucję, co niektórzy świętują jako ważny krok ku demokracji tego pięknego, turystycznego kraju. Inni jednak, jak np. Światowy Alians Ewangeliczny (WEA), wskazują na represyjny charakter nowej Konstytucji, opartej na prawie islamskim i w żadnym miejscu nie wspominającej o uznaniu przez ten kraj wolności religijnej. Artykuł 2 stwierdza jasno, że Republika Malediwów „opiera się na zasadach islamu”. Artykuł 9 z kolei oświadcza, że „niemuzułmanin nie może stać […]
Ostatnio Republika Malediwówprzyjęła nową Konstytucję, co niektórzy świętują jako ważny krok ku demokracji tego pięknego, turystycznego kraju. Inni jednak, jak np. Światowy Alians Ewangeliczny (WEA), wskazują na represyjny charakter nowej Konstytucji, opartej na prawie islamskim i w żadnym miejscu nie wspominającej o uznaniu przez ten kraj wolności religijnej.
Artykuł 2 stwierdza jasno, że Republika Malediwów „opiera się na zasadach islamu”. Artykuł 9 z kolei oświadcza, że „niemuzułmanin nie może stać się obywatelem Malediwów”, a artykuł 19 dodaje iż parlament kraju może ograniczać wolność, aby wspierać doktrynę islamu.
Chociaż artykuł 20 twierdzi, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa, to jednak już następne artykuły mówią jedynie o przynależności religijnej opartej na szariacie, czyli na prawie islamskim. Dodatkowo artykuły 72 i 73 dodają, że wszyscy członkowie parlamentu powinni być muzułmanami.
Według aliansu skupiającego kościoły ewangelikalne nowe praw wpłynie na drastyczne ograniczenie funkcjonowania kościołów chrześcijańskich w tym kraju.Z nowej Konstytucji wynika, że zakazana będzieapostazja z islamu, ponieważ ewangelizacja i nawracanie muzułmanów są zakazane i karane zgodnie z prawem islamskim. Z powodu działalności misjonarskiej chrześcijanie już bywali na Malediwach więzieni i atakowani.
Nowa Konstytucja Maldiwów powinna wejść w życie w październiku 2008 roku.