Restrykcje w dostępie do miejsc świętych
- 10 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Pani Asma Jahangir – Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Wolności Religii i Przekonań skrytykowała restrykcje nałożone przez Izraelna dostęp do miejsc świętych chrześcijaństwa i islamu w Izraelu.Pani Jahangir oświadczyła w Genewie, że została poinformowana przez władze Izraela, iż środki te są potrzebne by zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom, ale uważa, że wszelkie środki bezpieczeństwa powinny spełniać międzynarodowe standarty, tak by nie wykluczały one udziału pielgrzymów w praktykach religijnych w miejscach szczególnego kultu. W ubiegłym tygodniu Jhangir skończyła swoją wizytę […]
Pani Jahangir oświadczyła w Genewie, że została poinformowana przez władze Izraela, iż środki te są potrzebne by zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom, ale uważa, że wszelkie środki bezpieczeństwa powinny spełniać międzynarodowe standarty, tak by nie wykluczały one udziału pielgrzymów w praktykach religijnych w miejscach szczególnego kultu.
W ubiegłym tygodniu Jhangir skończyła swoją wizytę w Izraelu i w Palestynie, gdzie spotkała się z przedstawicielami grup religijnych i organizacji pozarządowych. Według niej restrykcje stosowane przez władze Izraela wobec dostępu do miejsc świętych dla chrześcijan i muzułmanów są “nieproporcjonalne” do zagrożenia. Zadeklarowała również swoje “zaskoczenie”, że mieszkańcy terytorium Plestyny w swoich dowodach tożsamości muszą mieć zapisane wyznawaną przez siebie religię, co motywuje się „ryzykiem dokonania nadużyć”.
Przedstawiciele mniejszości religijnych w Izraelu oświadczyli jednak podczas spotkań z Jahangir, że w kraju tym nie stosuje się religijnego prześladowania. Inną sprawą, jaka zaniepokoiła przedstawicielkę ONZ podczas jej wizyty w tym kraju, była niemożliwość zawarcia związku małżeńskiego przez tysiące obywateli Izraela, którzy nie podali w swoim oświadczeniu, jaką wyznają religię. Z powodów historycznych, to sądy religijne posiadają tam jurysdykcję co do zawierania ślubów i udzielania rozwodów. Pani Jahangir uważa, że wolność religijna oznacza również “prawo do nie wierzenia”.
Dla przedstawicielki ONZ jednym z największych wyzwań dla żydowskich i islamskich mieszkańców Izraela jest zastosowanie “zakazu i egzekwowania kary za nawoływanie do religijnej nienawiści”. Aktualnie w Izraelu zupełnie bezkarnie łamie się ten standart zachodniego prawa.