\‘Rozwodnik\’ a ślub w Kościele protestanckim
- 2 czerwca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Przygotowuję się do małżeństwa z protestantką. Ja sam jestem katolikiem, po ślubie w Kościele katolickim z inną osobą. Moją poprzednio żona po 3 latach małżeństwa związała się z innym mężczyzną, wyprowadziła się z domu, co doprowadziło do rozwodu cywilnego. Stanąłem przed dylematem, czy pozostać osobą samotną, czy też związać się z inną kobietą. Wybrałem to drugie. Jednak nadal czuję sie członkiem Kościoła katolickiego i nie chcę zmieniać wiary i Kościoła. Problem tkwi w tym, że moja […]
Przygotowuję się do małżeństwa z protestantką. Ja sam jestem katolikiem, po ślubie w Kościele katolickim z inną osobą. Moją poprzednio żona po 3 latach małżeństwa związała się z innym mężczyzną, wyprowadziła się z domu, co doprowadziło do rozwodu cywilnego. Stanąłem przed dylematem, czy pozostać osobą samotną, czy też związać się z inną kobietą. Wybrałem to drugie. Jednak nadal czuję sie członkiem Kościoła katolickiego i nie chcę zmieniać wiary i Kościoła. Problem tkwi w tym, że moja narzeczona namawia mnie na ślub w Kościele ewangelickim, który pozwala na ponowne małżeństwo (po rozmowie z biskupem?). Natomiast dla mnie ponowny ślub w obliczu Boga i odwoływanie się do Niego jest problemem. Jest czymś w rodzaju swiętokradzwa. Nie potrafimy się w tym miejscu porozumieć i zrozumieć argumentów drugiej strony. Dlatego proszę, czy możliwe jest umieszczenie na stronie tekstu przysięgi małżeńskiej w Kościele ewangelickim? W jaki sposób możemy znaleźć rozwiązanie? Pozdrawiam. Adam
Szanowny Panie,
problemy, które Pan nadmienia wynikają m.in. z różnego podejścia do związku małżeńskiego w Kościele Rzymskokatolickimi i Ewangelicko-Augsburskim. W odniesieniu dorozwodu Kościół luterański naucza: “Kościół Ewangelicko-Augsburski stoi w oparciu o Słowo Chrystusa na stanowisku nierozłączności małżeństwa. (Mt.19,4–6), niemniej rozwody traktuje jako tolerowaną konieczność wynikającą z grzesznej natury człowieka. Nie przeprowadza sam postępowania rozwodowego, respektując decyzje sądów świeckich, jednak zawsze bada, lecz przede wszystkim w kategoriach życia duchowego, zdolność do powtórnego zawarcia małżeństwa. Powagę tego postępowania pokazują §§ 147–150 PS. Ciekawą reminiscencję starotestamentowego zakazu pojmowania ponownego raz oddalonej żony (Deut.24,1–4), jest zakaz powtarzania ślubu kościelnego lub błogosławieństwa. PS w § 150 surowo tego zakazuje.”
Całość luterańskiego rozumienia małżeństwa tutaj.
Jeśli chodzi o tekst przysięgi małżeńskiej, to w najczęstszym użyciu jest Forma I: “Ja N.N. przed obliczem Boga żywego i w obecności tych świadków, z ręki Bożej przyjmuję ciebie, N.N. za żonę swoją, i ślubuję ci: miłość, szacunek i wierność małżeńską, w dniach dobrych jak i złych dzielić z tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, jak Bóg zrządzi, oraz, że cię nie opuszczę, aż Bóg przez śmierć nas rozłączy. Do tego dopomóż mi, Panie Boże.” Zarówno tekst Formy I oraz nieco bardziej rozbudowanej Formy II dostępny jest w internecie na stronie Luteranie.pl. Oto bezpośredni link do agend kościelnych.
Państwa problem jest niezwykle trudny i złożony, a poza tym dotyka intymnej sfery wiary. Kontakt z duszpasterzem, zarówno rzymskokatolickim i ewangelickim, może okazać się w tej sytuacji bardzo pomocny. Z najlepszymi życzeniami błogosławieństwa Bożego.