Sanok: Eucharystia w sztuce
- 12 września, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
„Eucharystia w sztuce”- to tytuł wystawy prezentującej sztukę sakralną z pogranicza kultur, którą można oglądać w kościele franciszkańskim w Sanoku na Podkarpaciu. „Wystawa została zorganizowana z okazji Parafialnego Kongresu Eucharystycznego, który od 11 do 14 września odbywa się w naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku” – mówi proboszcz o. Stanisław Glista OFMConv. – Hasłem tego kongresu są słowa ‘Eucharystia żywym sercem parafii’, stąd powstał pomysł, by zaprezentować […]
„Eucharystia w sztuce”- to tytuł wystawy prezentującej sztukę sakralną z pogranicza kultur, którą można oglądać w kościele franciszkańskim w Sanoku na Podkarpaciu. „Wystawa została zorganizowana z okazji Parafialnego Kongresu Eucharystycznego, który od 11 do 14 września odbywa się w naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku” – mówi proboszcz o. Stanisław Glista OFMConv. – Hasłem tego kongresu są słowa ‘Eucharystia żywym sercem parafii’, stąd powstał pomysł, by zaprezentować dzieła sztuki dotyczące Eucharystii. Ponieważ jako parafia sąsiadujemy ze wspólnotami chrześcijan prawosławnych i greckokatolickich, z którymi łączy nas współpraca i przyjaźń, dlatego prezentujemy dzieła pochodzące z dwóch kręgów kulturowo-religijnych”.
Prezentowane ikony pochodzą z okresu między XVII a XIX wiekiem. Prostym językiem i w niezwykle śmiały sposób wyrażają one dogmaty teologiczne o Eucharystii. Dla przykładu: na jednej z nich z boku Chrystusa, przebitego włócznią, wyrasta krzew winny. Aniołowie z rosnących na nim winogron wyciskają do kielicha sok, który podawany jest apostołom do spożycia. Z kolei na obrazie Vlastimila Hofmana, będącym przykładem sztuki Zachodu, Chrystus przełamuje i rozdaje chleb, który stał się Jego Ciałem.
Wystawę do 14 września można oglądać od godz. 9.30 do 18.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Prezentowane dzieła pochodzą z Muzeum Historycznego w Sanoku oraz z klasztorów franciszkańskich w Przemyślu, Kalwarii Pacławskiej i Sanoku.
Z okazji kongresu i wystawy ukazał się kolorowy numer tygodnika „Głos Ziemi Sanockiej”, wydawanego przez franciszkanów z Sanoka. Zamieszczono w nim fotografie oraz obszerne wyjaśnienie teologiczne oraz artystyczne eksponowanych obrazów. Jest to już trzecia ekspozycja, którą w ciągu dwóch lat zorganizowało Muzeum Historyczne w Sanoku we współpracy z miejscowym klasztorem franciszkanów. Wcześniej prezentowano wystawy pt. „Pasja — spojrzenie Wschodu i Zachodu” oraz „Dogmaty maryjne w sztuce Wschodu i Zachodu”.
Na zdj.: /fot. Witold Pobiedziński OFMConv.
1. „Tłocznia mistyczna”, ikona z XIX w., ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.
2. „Bierzcie i jedzcie”, obraz Vlastimila Hofmana z 1953 r., z klasztoru franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.
3. Fragment wystawy „Eucharystia w sztuce” w kościele franciszkańskim w Sanoku.