Sikhowie na wybiegu
- 20 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W Delhi powstała pierwsza na świecie agencja modeli zatrudniająca Sikhów. Opinie społeczności sikhijskiej na ten temat są podzielone, chociaż przeważają głosy entuzjastyczne. Właściel agencji Gurmeet Singh Gill sam jest modelem i jak twierdzi, wpadł na pomysł założenia własnej firmy, kiedy nie przyjęto go do pracy w największej delhijskiej agencji modeli ze względu na jego długą brodę i turban — charakterystyczne cechy wyglądu praktykującego Sikha, z których nie chciał zrezygnować. Stwierdził wówczas, […]
W Delhi powstała pierwsza na świecie agencja modeli zatrudniająca Sikhów. Opinie społeczności sikhijskiej na ten temat są podzielone, chociaż przeważają głosy entuzjastyczne. Właściel agencji Gurmeet Singh Gill sam jest modelem i jak twierdzi, wpadł na pomysł założenia własnej firmy, kiedy nie przyjęto go do pracy w największej delhijskiej agencji modeli ze względu na jego długą brodę i turban — charakterystyczne cechy wyglądu praktykującego Sikha, z których nie chciał zrezygnować.
Stwierdził wówczas, że w świecie mody powinno się znaleźć miejsce dla jego sikhijskich braci, którzy nie chcą porzucać tradycyjnego stroju. Atutem pracowników agencji jest ich męski wygląd i muskularna budowa, odróżniające ich od wiotkich, gładko ogolonych, androgynicznych modeli z innych agencji indyjskich.
Przed pojawieniem się na pierwszym pokazie mody w jednym z luksusowych delhijskich hoteli musieli jednak przejść tygodniowy kurs poruszania się po wybiegu (w tym także tańca i rozluźniającej jogi). Świeża oferta sikhijskiej agencji spotkała się z dużym zainteresowaniem — znany w Indiach projektant mody, Aki Narula, zapowiedział, że ma zamiar zaangażować ich do prezentacji jego jesiennej kolekcji. Być może przemówił przez niego sentyment — on sam jest Sikhem, chociaż zrezygnował z brody i turbana.
Sikhizm jest piątą co do liczby wyznawców religią świata; większość Sikhów mieszka w pn. Indiach, ale ze względu na prześladowania doznawane zarówno ze strony hinduistów, jak i muzułmanów, istnieje też duża sikhijska diaspora. Sikhowie często bywają myleni z muzułmańskimi fundamentalistami ze względu na noszenie bród i turbanów — ostatnio staje się to przyczyną aktów dyskryminacji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie po ataku na WTC notowano częste przypadki agresji (zdarzały się zabójstwa) w stosunku do Sikhów.
Powstanie pierwszej w historii sikhijskiej agencji modeli zostało w większości przyjęte z zadowoleniem przez wyznawców; na sikhijskich forach dyskusyjnych uczestnicy wyrażali nadzieję, że przyczyni się to do lepszego poznania Sikhów przez społeczność międzynarodową, tym bardziej, że Gurmeet Singh Gill zapowiada otwarcie filii w Waszyngtonie i Londynie.