Ślub w kościele mariawickim
- 13 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Mój narzeczony należy do Katolickiego Kościoła Mariawitów, ja jestem wyznania rzymskokatolickiego. Czy możliwy jest ślub kościelny udzielany jednocześnie przez duchownych obu wyznań? Czy taki ślub jest ważny w obu Kościołach? Czy muszę zdecydować się na jeden Kościół? Interesuje mnie również czy w Katolickim Kościele Mariawitów udzielane są śluby konkordatowe.Zgodnie z rozumieniem małżeństwa przez Kościół rzymskokatolicki, sakramentu tego udzielają sobie nawzajem narzeczeni, nie zaś duchowny. Ksiądz lub inna uprawniona osoba jest […]
Mój narzeczony należy do Katolickiego Kościoła Mariawitów, ja jestem wyznania rzymskokatolickiego. Czy możliwy jest ślub kościelny udzielany jednocześnie przez duchownych obu wyznań? Czy taki ślub jest ważny w obu Kościołach? Czy muszę zdecydować się na jeden Kościół? Interesuje mnie również czy w Katolickim Kościele Mariawitów udzielane są śluby konkordatowe.
Zgodnie z rozumieniem małżeństwa przez Kościół rzymskokatolicki, sakramentu tego udzielają sobie nawzajem narzeczeni, nie zaś duchowny. Ksiądz lub inna uprawniona osoba jest wymaganym przez prawo przedstawicielem, który przyjmuje przyrzeczenia małżeńskie w imieniu Kościoła i błogosławi związek.
W obrzędach zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim mogą brać udział duchowni innych wyznań. Duchowny/a z Kościoła strony niekatolickiej może zostać zaproszony/a do odczytania Pisma św., do wypowiedzenia słów krótkiej zachęty, wygłoszenia odpowiednich modlitw i do pobłogosławienia związku. Podobnie duchowny katolicki, o ile tylko zostanie zaproszony, może wziąć udział w celebracji małżeństwa zawieranego zgodnie z prawem w Kościele strony niekatolickiej.
Istotne jest to, iż w obu przypadkach może mieć miejsce jedna tylko ceremonia zawarcia małżeństwa, podczas której osoba jej przewodnicząca przyjmuje wymianę zgody małżonków.
Rzymski katolik zobowiązany jest przez prawodawcę kościelnego do zawierania małżeństwa wobec swojego proboszcza lub biskupa, bądź osoby przez nich delegowanej. Taka forma zawarcia małżeństwa wymagana jest do jego wazności. Z ważnej i słusznej przyczyny może od obowiązku jej zachowania zwolnić biskup strony katolickiej. W każdym wypadku, niezależnie od miejsca zawarcia małżeństwa osób o różnej przynależności kościelnej, wymagana jest do godziwości zgoda biskupa.
O zgodę i dyspensę występuje proboszcz strony katolickiej. Warunkiem jest uzyskania jest złożenie przez stronę katolicką oświadczenia o woli zachowania wiary katolickiej oraz uczynieniu tego, co możliwe, aby dzieci zostały wychowane w Kościele katolickim. Strona nie-rzymskokatolicka nie jest zobowiązana do składania żadnych oświadczeń, musi być jedynie poinformowana o zobowiązaniach strony katolickiej.
Wedle posiadanej przeze mnie wiedzy w Kościele katolickim mariawitów (w odróżnieniu od Kościoła starokatolickiego mariawitów) nie są udzielane śluby konkordatowe, zawarta umowa między państwem a Kościołem katolickim nie przewiduje takiej możliwości. W przypadku zawarcia takiego małżeństwa, w celu uznania jego ważnosci przez prawo państwowe, wymagane będzie złożenie przyrzeczenia także wobec urzędnika USC.
Piotr Timus