Stacja Radegast — niemy świadek historii
- 6 maja, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Fundacja Monumentum Judaicum Lodzense rozpoczęła przygotowania do readaptacji stacji Radegast i przekształcenia jej w miejsce pamięci o ofiarach pogromu Żydów. 29 sierpnia 2004 roku, w rocznicę odejścia z getta ostatniego transportu, będzie obchodzona 60. Rocznica Likwidacji Getta w Łodzi. Będzie to element uzupełniający kwietniową akcję oznaczania w Łodzi granic getta. Drewniany, niewysoki budynek ma zostać odrestaurowany wraz z elementem torów kolejowych, którymi odjeżdżały na śmierć kolejne transporty […]
Fundacja Monumentum Judaicum Lodzense rozpoczęła przygotowania do readaptacji stacji Radegast i przekształcenia jej w miejsce pamięci o ofiarach pogromu Żydów. 29 sierpnia 2004 roku, w rocznicę odejścia z getta ostatniego transportu, będzie obchodzona 60. Rocznica Likwidacji Getta w Łodzi.
Będzie to element uzupełniający kwietniową akcję oznaczania w Łodzi granic getta. Drewniany, niewysoki budynek ma zostać odrestaurowany wraz z elementem torów kolejowych, którymi odjeżdżały na śmierć kolejne transporty mieszkańców odizolowanej dzielnicy żydowskiej.
Stacja Radegast leżała na północno-wschodnim krańcu getta, już poza jego granicami. To tu docierały skąpe transporty zaopatrzeniowe, jednak przede wszystkim był to dworzec śmierci. Pierwsze wywózki zaczęły się w styczniu 1942 roku. Z początku transporty Żydów odjeżdżały do Chełmna, gdzie w ciągu czterech miesięcy zostali wysłani na śmierć wszyscy pobierający zasiłki, więźniowie i handlarze, a zaraz po nich Żydzi zachodnioeuropejscy. Pod koniec następnego roku odjechały do Chełmna transporty ze starcami i dziećmi. Była to tzw. „wielka szpera”, która miała zamienić łódzkie getto w obóz pracy. Rok 1944 to ostateczna likwidacja Litzmenstadt Ghetto. Wówczas ze stacji Radegast odchodziły pociągi do Auschwitz – największego obozu masowej zagłady.
Ustanowienie przez Fundację Monomentum Judaicum Lodzense ośrodka pamięci Radegast ma na celu pielęgnowanie i ochronę miejsca, które przed laty naznaczone zostało ludzkim cierpieniem.