Świadkowie Jehowy są w Moskwie nielegalni
- 17 czerwca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Decyzja moskiewskiego sądu apelacyjnego działalność Świadków Jehowy na terenie Moskwy została uznana za nielegalną. Tym samym została zamknięta, trwająca sześć lat, próba przeforsowania tej organizacji jako legalnego ruchu religijnego. Szacuje się, iż w stolicy Rosji mieszka około 11 tysięcy Świadków Jehowy. W całej Rosji jest ich około 133 tys. W związku z duża liczebnością wyznawców tej religii, decyzja sądu może wywołać niebezpieczny precedens. Sąd […]
Decyzja moskiewskiego sądu apelacyjnego działalność Świadków Jehowy na terenie Moskwy została uznana za nielegalną. Tym samym została zamknięta, trwająca sześć lat, próba przeforsowania tej organizacji jako legalnego ruchu religijnego.
Szacuje się, iż w stolicy Rosji mieszka około 11 tysięcy Świadków Jehowy. W całej Rosji jest ich około 133 tys. W związku z duża liczebnością wyznawców tej religii, decyzja sądu może wywołać niebezpieczny precedens.
Sąd apelacyjny w Moskwie przychylił się do wcześniejszej decyzji sądu rejonowego i uznał, iż działalność Świadków Jehowy pogłębia niepokoje między wyznaniami, podsyca nietolerancję, a przede wszystkim, stwarza zagrożenie życia dla chorych, którzy zrzekają się transfuzji krwi.
Obrońca organizacji twierdził w swojej mowie, iż materiał dowodowy, orzekający na niekorzyść Świadków Jehowy, był zmanipulowany przez sąd pierwszej instancji. Tym samym zaznaczył, iż nie zgadza się z decyzją likwidacji tej organizacji religijnej. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie zostanie złożona apelacja, a jeżeli i ona nie zostanie pozytywnie rozpatrzona, sprawa zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Bój o zalegalizowanie działalności Świadków Jehowy rozpoczął się w 1998 roku. Wtedy po raz pierwszy rozpoczęło się postępowanie w celu zakazania im działalności. Decyzję sądu poparła Rosyjska Cerkiew Prawosławna.
OrganizacjaŚwiadków Jehowy jest jedną z największych i najpopularniejszych nowych grup religjnych w Rosji.Jejzałożycielem był Karol Teze Russel, urodzony w listopadzie 1852 roku w Pittsburgu w Stanach Zjednoczonych. Do osiemnastego roku zmieniał trzykrotnie wyznanie (od kongrecjonalistów, przez YMCA do adwentystów). Zafascynowany teoriami Wilhelma Müllera, dotyczącymi rychłego końca świata, z wielkim zapałem rozpoczął czytanie Biblii. Doszedł do przekonania, że Müller ma rację, tylko pomylił się w obliczeniu daty końca, bowiem Chrystus ma przyjść niewidzialnie w 1874 r., a nie w 1844 — jak głosił Müller. Date końca świata wyznaczył na 1914 r.
W roku 1879 Russel ogłosił siebie i swoich wyznawców Badaczami Pisma Świętego (pierwotna nazwa Świadków Jehowy), co rozpoczęło oficjalną działalność organizacji. Dziś Świadkowie Jehowy starają się mówić o Russelu jak najmniej, doszli bowiem do wniosku, że postępowanie ich założyciela było pełne błędów, a nawet moralnej obłudy. Jednak do dziś wiele “prawd” Karola Russela egzystuje jako podstawa działalności Świadków Jehowy.