Święto uroczyste Matki Bożej Anielskiej oraz Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia
- 1 sierpnia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
“Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego. Teraz poznali, że wszystko, co mi dałeś, od ciebie pochodzi; albowiem dałem im słowa, które mi dałeś, i oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od ciebie wyszedłem, i uwierzyli, że mnie posłałeś.” J 17, 6–8 W ostatnich latach wiele mówi się o objawieniach Miłosierdzia Bożego związanych z kanonizowaną przez poprzedniego papieża s. Faustyną Kowalską. Zapomina się […]
“Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego. Teraz poznali, że wszystko, co mi dałeś, od ciebie pochodzi; albowiem dałem im słowa, które mi dałeś, i oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od ciebie wyszedłem, i uwierzyli, że mnie posłałeś.” J 17, 6–8
W ostatnich latach wiele mówi się o objawieniach Miłosierdzia Bożego związanych z kanonizowaną przez poprzedniego papieża s. Faustyną Kowalską. Zapomina się jednak o wcześniejszym przesłaniu, jakie otrzymała w 1893 roku w Płocku św. Maria Franciszka Kozłowska.
W dniu 2 sierpnia Kościół Starokatolicki Mariawitów obchodzi podwójną uroczystość: Matki Bożej Anielskiej oraz Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę pierwszych objawień dotyczących Miłosierdzia Bożego, które miały miejsce w święto Matki Bożej Anielskiej.
Myślą przewodnia objawień św. Marii Franciszki było zwrócenie uwagi na przyczynę upadku świata, a mianowicie grzechy kapłanów: „nagle się skupiłam i zostałam jakby oderwana od zmysłów. Jakaś niepojęta światłość ogarnęła moją duszę. Miałam wtedy przedstawione ogólne zepsucie świata i ostateczne czasy, rozwolnienie obyczajów w duchowieństwie i grzechy, jakich dopuszczają się kapłani (…). Potem sprawiedliwość Bożą wymierzoną na ukaranie świata i miłosierdzie dające, jako ostatni ratunek ginącemu światu, cześć Przenajświętszego Sakramentu i pomoc Maryi. Potem jakby słowami: Środkiem szerzenia tej czci chcę, aby powstało zgromadzenie kapłanów pod nazwą Maryawitów.”
Zadaniem Kapłanów Mariawitów miała być nie tylko reforma stanu duchownego (poprzez odwołanie do duchowości św. Franciszka), lecz także szerzenie kultu Przenajświętszego Sakramentu: „jeśli nie będzie dostateczna liczba błagających, ukażę świat cały, a ukażę za grzechy kapłanów. – Użyję bicza i zamkną seminaria, bo z tych wychodzą kapłani rozpustni. – Wzbudzę lud przeciwko kapłanom i wypędzę ich, jak niegdyś wypędziłem przekupniów ze Świątyni Jerozolimskiej, bo mi służą za pieniądze i zaszczyty.”
Według słów św. Marii Franciszki Kozłowskiej miesiąc sierpień ma rozpoczynać rok liturgiczny odnośnie świat ruchomych. Tego bowiem miesiąca powstało Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów, zaś Święto Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Anielskiej i Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia przypomina nie tylko o tym fakcie, ale przede wszystkim o źródle mariawickiej egzystencji.
Czytania mszalne — Lekcja: Apokalipsa 12, 1 – 10; Ewangelia: Jana 17, 1 – 8.