- 24 stycznia, 2020
- przeczytasz w 4 minuty
23 stycznia 2020 r. w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i jednocześnie nabożeństwo upamiętniające 20. rocznicę podpisania w tymże kościele de...
20 lat wspólnego uznawania Sakramentu Jedności
23 stycznia 2020 r. w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i jednocześnie nabożeństwo upamiętniające 20. rocznicę podpisania w tymże kościele deklaracji o wzajemnym uznaniu Sakramentu Chrztu Świętego podpisanego między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej (oprócz Kościoła Chrześcijan Baptystów).
Obecni byli reprezentanci Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), a także czterech biskupów, którzy przed 20 laty podpisywali wspólny dokument: bp Jan Szarek (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Zdzisław Tranda (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp M. Włodzimierz Jaworski (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny).
Prawosławnego metropolitę warszawskiego i całej Polski Sawę (Hrycuniaka) reprezentował abp Abel (Popławski), arcybiskup lubelsko-chełmski i jednocześnie wiceprezes PRE, a bp. Wiktora Wysoczańskiego (Kościół Polskokatolicki) zastępował wikariusz generalny ks. inf. Andrzej Gontarek.
Kościół rzymskokatolicki reprezentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. Obecni byli również inni hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego – z ramienia diecezji warszawsko-praskiej ordynariusz bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy bp Marek Solarczyk. Archidiecezję Warszawską reprezentował bp Tadeusz Pikus, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. Specjalnie na nabożeństwo przybył ordynariusz sandomierski i przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz. Obecna była również s. bp Hanna M. Rafaela Woińska z Kościoła Katolickiego Mariawitów.
Obecni byli również reprezentanci innych Kościołów, w tym Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego czy Kościoła greckokatolickiego, a także członkowie ekumenicznych wspólnot, w tym o. Adam Strojny z Chemin Neuf. W nabożeństwie uczestniczył również rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski.
Na ołtarzu umieszczono oryginalny tekst deklaracji oraz egzemplarz Biblii Ekumenicznej.
Nabożeństwo prowadzili świeccy i duchowni różnych wyznań. Zebranych powitał bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. – W moim przekonaniu to najważniejszy dokument, jaki udało się wspólnie wypracować – zaznaczył bp Samiec. Liturgia nabożeństwa Słowa Bożego rozpoczęła się od wspólnej pieśni „Przyjdź, Duchu Święty.”
Obecni byli chrześcijanie, należący do różnych Kościołów, nie tylko z Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej, ale także z Kościoła Katolickiego Mariawitów i Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Co możemy zrobić?
Kazanie wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i jednocześnie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Hierarcha mówił o przyczynach podziałów, sposobów jego rozwiązywania, a także o perspektywie deklaracji o uznaniu chrztu świętego.
Trzecią część kazania @Abp_Gadecki poświecił deklaracji uznającej ważność chrztu między Kościołem rzymskokatolickim a większością Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej @luteranie @EpiskopatNews #ekumenizm #chrzest pic.twitter.com/nLINuJQOoN
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 23, 2020
Na świecie istnieje dziś około 40 000 wspólnot chrześcijańskich, posiadających odrębną podmiotowość określoną przez własną nazwę, naukę i strukturę. Dla niewierzących ich liczebność jest przedmiotem drwin, dla pobożnych – powodem smutku. Jak to możliwe, że na podstawie jednej i tej samej Biblii, która tak często nawołuje do jedności, powstało tyle różnych odłamów chrześcijaństwa? Co jest tego przyczyną i co można zrobić dla sprawy jedności chrześcijan? (…) Niektóre podziały trwają bardzo długo, aż do naszych czasów, toteż trudno jest teraz odtworzyć wszystkie ich powody, a przede wszystkim znaleźć możliwe rozwiązania. Racje, które doprowadziły do rozłamów i podziałów, mogą być najróżniejsze: od różnicy zdań na temat zasad dogmatycznych i moralnych oraz odmiennych koncepcji teologicznych i duszpasterskich, przez motywy polityczne i wzgląd na korzyści, aż po spory spowodowane przez antypatie i osobiste ambicje… Pewne jest to, że w taki czy inny sposób za tymi podziałami kryją się zawsze pycha i egoizm, które są przyczyną każdej niezgody i sprawiają, że stajemy się nietolerancyjni, niezdolni do słuchania i akceptowania tych, których poglądy bądź stanowiska są inne od naszych (…) Wielu pogodziło się z tym podziałem i to jest wstydem dla nas. Również wzajemne relacje nie zawsze są nacechowane szacunkiem i serdecznością. Czy my również pogodziliśmy się z tymi podziałami? Czy nie jesteśmy na nie obojętni? Czy wierzymy w to, że można i trzeba podążać ku pojednaniu i pełnej komunii, czyli do możliwości udziału wszystkich razem w Ciele i Krwi Chrystusa – mówił abp Gądecki.
Po kazaniu głos zabrał bp Jan Szarek, prezes PRE w latach 1993–2001. Biskup przekazał swojemu następcy na urzędzie prezesa PRE pióro, którym dosłownie kilka metrów od mównicy podpisywano deklarację o uznaniu chrztu. – Mam nadzieję, że będą tym piórem podpisywane kolejne ważne dokumenty i nie będziemy musieli czekać kolejne kilkadziesiąt lat – dodał bp Szarek.
W nabożeństwie na 20-lecie podpisania deklaracji o uznaniu chrztu uczestniczą biskupi, którzy 20 lat temu ją podpisywali w imieniu swoich Kościołów — bp Edward Puślecki, bp M. Włodzimierz Jaworski, bp Zdzisław Tranda i bp Jan Szarek @luteranie @EpiskopatNews pic.twitter.com/GtzRRsH0bw
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 23, 2020
Ks. Piotr Gaś, proboszcz Parafii Świętej Trójcy, odczytał tekst deklaracji, w tym nazwiska biskupów-sygnatariuszy.
Świeccy i duchowni z różnych Kościołów zmówili przy chrzcielnicy i zapalonym paschale modlitwy intencyjne.
Intencje modlitewne przy chrzcielnicy @TrojcaLuteranie wypowiedzieli chrześcijanie różnych wyznań @luteranie @EpiskopatNews pic.twitter.com/6sL9uTr5yl
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 23, 2020
Po przekazaniu znaku pokoju, bp Jerzy Samiec wraz z innymi biskupami udzielił błogosławieństwa.
Ekumeniczne spotkania po nabożeństwie chrześcijan i biskupów/-ek różnych wyznań w @TrojcaLuteranie #ekumenizm #ekumenia @luteranie @Abp_Gadecki @archwwa @Diecezja_DWP @tygodnik @agencja_KAI pic.twitter.com/Nou8DR6YTA
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 23, 2020
Całe nabożeństwo było transmitowane na żywo na kanale YouTube Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie i można je również odtworzyć także tutaj: