6 lat Ekumenicznej Światyni w Kielcach
- 5 września, 2007
- przeczytasz w 5 minut
8 września br. mija szósta rocznica od zakończenia remontu, poświęcenia i otwarcia Ekumenicznej Świątyni Pokoju przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Było to ważne wydarzenie ekumeniczne, istotne nie tylko dla stolicy województwa świętokrzyskiego, ale także wyraźne przesłanie i zachęta do prowadzenia dalszych praktycznych działań międzykonfesyjnych w skali całego kraju. Pierwszą w Polsce Ekumeniczną Świątynię Pokoju nosząca imię Trójcy Świetej, otwarto we wrześniu 2001 w centrum Kielc z inicjatywy ówczesnego wojewody […]
8 września br. mija szósta rocznica od zakończenia remontu, poświęcenia i otwarcia Ekumenicznej Świątyni Pokoju przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Było to ważne wydarzenie ekumeniczne, istotne nie tylko dla stolicy województwa świętokrzyskiego, ale także wyraźne przesłanie i zachęta do prowadzenia dalszych praktycznych działań międzykonfesyjnych w skali całego kraju.
Pierwszą w Polsce Ekumeniczną Świątynię Pokoju nosząca imię Trójcy Świetej, otwarto we wrześniu 2001 w centrum Kielc z inicjatywy ówczesnego wojewody świętokrzyskiego Wojciecha Lubawskiego. W jednonawowej świątyni, na ciemnozielonej ścianie ołtarzowej znajduje sie duży złocony krzyż jerozolimski, symbol pierwszego – niepodzielonego Kościoła Chrystusowego. Kościół zaprojektowany przez ewangelika inż. Karola Meyzera, został zbudownany na planie prostokąta, w stylu klasycystycznym w 1837 roku, staraniem ewangelickiej gminy wyznaniowej z siedzibą w Kielcach, liczacej wtedy ponad 600 osób. Przez blisko czterdzieści lat do czasu powstania Światyni Ekumenicznej przy głównym deptaku miasta, budynek był użytkowany głównie przez parafię Kościoła Polskokatolickiego, wówczas kościół był pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Z różnych powodów nie zdołano porozumieć się, aby niszczejącą świątynię wyremontować.
Dopiero w 2001 roku ówczesny wojewoda świętokrzyski (obecnie urzędujący prezydent Kielc), dostrzegając potrzebę remontu obiektu sakralnego, mającego służyć wszystkim lokalnym wspólnotom chrześcijanskim, zarządził prace remontowe i wyasygnował na odnowę kościoła kwotę ponad 300 tysięcy złotych. Wszelkie prace remontowo-konserwatorskie trwały od 23 maja do sierpnia 2001 roku i polegały głównie na wymianie zniszczonego pokrycia dachowego, a także tynków zewnętrznych. Dokonano remontu wieźby dachowej, założono suche tynki na stropie i wypelnionio tynki zewnętrzne. Pomalowano stolarkę, okna, drzwi i elewację zewnetrzną. Wymienionio starą instalację elektryczną, a wnętrze świątyni przystosowano do celów ekumenicznychPo gruntownym remoncie budynek służy obecnie Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu (gdyż zawsze był kościołem parafialnym luteranów), Kościołowi Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i Kościołowi Polskkatolickiemu. Główne nabożeństwa tych wyznań odprawiane są w niedzielę, o różnych porach, w systemie dwu lub trzy tygodniowym. Parafia ewangelicka zrezygnowała z godziny 15 nabożeństw, kiedy modlono się w urządzonej kaplicy parafialnej w domu pastorskim, powracając do przedwojennej godziny sprawowania liturgii o godz. 10.
W międzywyznaniowych uroczystościach poświecenia i nabożeństwie Słowa Bożego Światyni Ekumenicznej wzięli udział: po raz piewszy, biskup ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan, b. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej biskup Jan Szarek, biskup diecezji warszawskiej Mieczysław J. Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, biskup ordynariusz polskokatolickiej diecezji częstochowskiej Jerzy Szotmiller, emerytowany zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformoweanego biskup Zdzisław Tranda, ks. Janusz Daszuta z kieleckiej parafii ewangelicko-metodystycznej, ks. protojerej Władysław Tyszuk, proboszcz prawosławnej parafii p. w. św. Miłołaja w Kielcach, reprezentujący arcybiskupa Szymona – prawosławnego władykę diecezji łódzko-poznańskiej. W modlitwie uczestniczyli także duchowni z Kościołow: adwentystów dnia siódmego, chrześcijan wiary ewangelicznej, chrześcijan baptystów, ewangelicznych chrześcijan. Również klerycy kieleckiego WSD, kapłani rzymskokatoliccy z różnych parafii regionu. Przybyli samorządowcy, parlamentarzyści Ziemi świetokrzyskiej, władze Kielc i województwa, a także kielczanie różnych wyznań.
Nieobecny na uroczystosciach b. premier Jerzy Buzek przypomniał w liście skierowanym do uczestników słowa papieża Jana Pawła II ze Skoczowa: „ Kościół czuje się dzisiaj przynaglony przez swojego Mistrza do przyłożenia wysiłku ekumenicznego”. Zdaniem premiera jak napisał tamta „uroczystośc stała się świadectwem wspólnego wszystkim Polakom i chrześcijanom róznych wyznań pragnienia, aby poszukiwać dróg jedności, zgodnie z wolą Zbawiciela, aby wszyscy stanowili jedno”.
Podczas wspólnej modlitwy śpiewano psalmy, odmówiono Nicejskokonstantynopolitańskie Wyznanie Wiary. Na znak pokoju w trakcie Ojcze Nasz wszyscy zgromadzeni w światyni podali sobie ręce. Wspominano też wielokrotnie wielkiego nieobecnego tamtego dnia, zmarłego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mieczysława Jaworskiego, nieodżałowanego orędownika pojednania chrześcijan, wspierającego lokalne działania na rzecz jedności. Swoje intencje podczas modlitwy przedstawili reprezentanci poczególnych Kościolow chrześcijanskich. Dziekowano Panu za odnowioną światynię, polecano jej inicjatorów, pomysłodawców i wykonawców, modlono sie za Ojczyznę, młodzież, nauczycieli i katechetów. Bp Ryczan modlił się „za nasz kielecki dom, aby każdy był w nim bratem, także niewierzący, bo wszyscy jesteśmy dziećmi wspólnego Ojca”. Polecano Bogu Ziemię Świętokrzyską, miejsce szczególne, gdzie znajdują się groby bohaterów.
W kazaniu biskup senior Jan Szarek mówił: „Sądzę, że wszystkie Kościoły chrześcijańskie juz dostatecznie poznały, że dla zachowania wiarygodności nie mogą zrezygnować z zaangazowania się w ruchu ekumenicznym. Kościoły są juz świadome tego, że ich podział jest skandalem, zgorszeniem dla świata oraz przeszkodą na drodze do pojednania. Jeżeli my chrześcijanie, chcemy mieć jakąś rolę do spełnienia w XXI wieku w społeczeństwie doby sekularyzacji oraz zabierac głos w sprawach istotnych dla egzystencji czlowieka, to powinniśmy to czynić razem, składając chrześcijańskie świadectwo wiary opartej na Słowie Bożym. (…) Niech nasze wspólne świadectwo oraz ta świątynia ekumeniczna, tutaj w Kielcach zachęci nas do działania i zaangażowania na rzecz ruchu ekuemnicznego, niech ona stanie sie znakiem nadziei na drodze pojednania.”
Oprawę liturgiczna podczas uroczystości poprowadził chór parafii ewangelicko-augsburskiej pod wezwaniem Zbawiciela w Bielsku – Białej, który wykonał m. in. „Gaude Mater Polonia” Wincentego z Kielc, „Boże, Coś Polskę”, „Czego chcesz od nas Panie” do słów Jana Kochanowskiego. Na organach grał wieloletni organista kieleckiej parafii ewangelicko-augsburskiej, Jacek Jaroński.
Końcowego blogosławieństwa udzielili osobno bp Jan Szarek i bp Kazimierz Ryczan. Nastepnie wszyscy podali sobie ręce na znak pokoju i zaśpiewali pieśń “Pod Twą obronę, Ojcze na niebie”.