- 20 stycznia, 2019
- przeczytasz w 2 minuty
20 stycznia br. w kościele rzymskokatolickim pw. św. Kazimierza Królewicza w Warszawie odbyło się Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne z okazji Powszechnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego kard. Kazi...
Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne pod znakiem przemiany serc
20 stycznia br. w kościele rzymskokatolickim pw. św. Kazimierza Królewicza w Warszawie odbyło się Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne z okazji Powszechnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Kazanie wygłosił bp Andrzej Malicki, superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP oraz sekretarz Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).
Zebranych powitał bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski i przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
W liturgię nabożeństwa zaangażowani byli świeccy, siostry zakonne oraz duchowni z różnych Kościołów. Kościoły Polskiej Rady Ekumenicznej reprezentował bp Andrzej Malicki, bp Marek Izdebski (Kościół ewangelicko-reformowany), bp M. Bernard Kubicki (Kościół Starokatolicki Mariawitów), a także inni duchowni z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego, adwentystycznego i baptystycznego.
Kazanie wygłosił bp Andrzej Malicki, który mówił m.in. o nasilającym się fanatyzmie religijnym i etnicznym, które są wezwaniem dla chrześcijan do składania świadectwa. – Każdy z nas jest odpowiedzialny za słowa, które piszemy i mówimy. Jeśli w tym jest deficyt Boga to nie nastąpi w nas przemiana. Bez przemiany serc, zawiodą najlepsze programy (..) Prawdziwa religia to nie pokarm i napój, a przemiana serc. A przemiana w Bożej ekonomii to miłość wobec Boga i ludzi – mówił bp Malicki.
Kaznodzieja wspomniał również zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza oraz dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W trakcie nabożeństwa każdy mógł otrzymać werset biblijny, dotyczący jedności chrześcijan. Była również możliwość złożenia ofiary na rzecz chrześcijan w Indonezji, którzy w tym roku przygotowali temat Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Niektóre części liturgii – jak Wyznanie Wiary i Modlitwa Pańska – były śpiewane w języku łacińskim.
Krótką refleksją podzielił się również kardynał Nycz. – Długo i dawno rozchodziliśmy się jako Kościoły, ale też od dawna i bardzo długo modlimy się nie tylko w ramach ekumenicznej oktawy, ale przez cały rok. Chcemy być blisko ze sobą, ale potrzebne są efekty. Ci, do których kierujemy słowa o jedności i sprawiedliwości, chcą zobaczyć je w naszym życiu – skonkludował hierarcha.
Na zakończenie obecni biskupi udzielili wspólnego błogosławieństwa, a zgromadzeni odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.