- 26 stycznia, 2021
- przeczytasz w 3 minuty
23 stycznia 2021 r. odbyło się w Łodzi Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne. Podczas nieszporów pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i zwierzchnik Kościoła Ewangeli...
Centralnie. Ekumenicznie. W Łodzi
23 stycznia 2021 r. odbyło się w Łodzi Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne. Podczas nieszporów pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Kolejnego dnia nabożeństwo Taize odbyło się u łódzkich luteran.
Zebranych przywitał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, przywołując kilka myśli z opublikowanego niedawno przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan Vademecum ekumenicznego. Nawiązując do kurialnego dokumentu abp Ryś zaznaczył, że dla katolików modlitwa z innymi chrześcijanami jest niezbędna. — Nie możemy się z wami nie modlić.! Nie możemy i nie chcemy modlić się sami!
Nie możemy i nie chcemy się modlić bez was, nie możemy sami przepowiadać Słowa Bożego i świadczyć o miłosierdziu Pana — powiedział na początku ekumenicznych nieszporów abp Grzegorz Ryś z @ArchLodz @EpiskopatNews #TydzieńModlitwoJednośćChrześcijan #ekumenizm pic.twitter.com/1nTCRFCGgM
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 23, 2021
Liturgię Słowa prowadzili duchowni różnych wyznań – rzymskokatolickiego, ewangelickiego i mariawickiego.
Lekcję apostolską czytał kapł. M. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów — ogólnopolskie Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w @ArchLodz #ekumenizm pic.twitter.com/cccdtZG3pC
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 23, 2021
Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, który podkreślał uniwersalny charakter Bożego powołania. – Niezależnie od wyznania, do którego należymy, zmierzamy do niepodzielonego nieba, nie do osobnych sektorów, a dla jednego Chrystusa – stwierdził luterański duchowny.
Dziś odbyło się Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne, w tym szczególnym roku w katedrze @ArchLodz, gdzie wygłosiłem kazanie. Kochajmy się, kochajmy Pana Boga @PREkumenia @luteranie @ewangelicyPL @LLuteranie @luteranie_warsz #Łódź pic.twitter.com/KwqqBqRXZL
— bp Jerzy Samiec (@BpJerzySamiec) January 23, 2021
Jednocześnie bp Samiec wypowiedział postulat, aby nie koncentrować się na ekumenizmie jako takim, ale zadaniach, jakie posiada każdy z Kościołów, aby zagrać jeden utwór miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga.
Podobnie jak podczas innych nabożeństw ekumenicznych duchowni zapalili świece od paschału i zanieśli światło pozostałym uczestniczkom i uczestnikom nabożeństwa.
» Całość Centralnego Nabożeństwa Ekumenicznego z łódzkiej archikatedry
Dogrywka u luteran
Z powodu obostrzeń pandemicznych w Łodzi odbyły się jedynie dwa nabożeństwa ekumeniczne. Oprócz centralnego nabożeństwa ogólnopolskiego odprawiono także centralne nabożeństwo dla regionu łódzkiego, które przeżywano w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza, zaledwie kilkaset metrów od archikatedry.
Liturgia nabożeństwa była skoncentrowana na kanonach wspólnoty ekumenicznej z Taize oraz czytaniach Pisma Świętego. Podobnie jak w archikatedrze śpiewała schola dominikańska.
Pozdrawiając gości ekumenicznych, proboszcz Parafii ks. Michał Makula zadał pytanie o sens ekumenizmu, mówił o fasadowości ekumenizmu, jeśli koncentruje się on jedynie na wzniosłych gestach. Podkreślił, że zasadnicza jest codzienność, którą przeżywają małżeństwa wyznaniowo mieszane, zmagając się z rzeczywistością podziału i dialogu. Symboliczny wymiar miały czytania, które odczytały trzy kobiety z trzech różnych Kościołów.
Kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś, który przywołując odczytane teksty i powitanie proboszcza parafii, podkreślił, że każdy z Kościołów ma swoje zasady i trzeba je traktować w sposób właściwym. – Ale to jest dopiero punkt wyjścia. Nie wystarczy tylko znać i żyć tylko według wąłsnych zasad. Słowo pokazuje, że Pan Cię może poprowadzić poza to! Wiara jest poddaniem Duchowi Świętemu, który jest Duchem każdej zasady, każdego prawa, i który prowadzi w sposób suwerenny!
Jednocześnie hierarcha podkreślił odpowiedzialność duchownych jako dłużników, którzy powinni dostrzec prawidłową perspektywę swojego posłannictwa, otrzymywania duchowych darów i ich przekazywania.
Co oznacza, że #duchowni są dłużnikami? Jaka jest właściwa perspektywa relacji duchowni i inni i wreszcie co ma z tym wspólnego Wenus z Milo — wyjaśnił podczas kazania w @LLuteranie abp Ryś @ArchLodz / @DEON_PL @wiez1958 @tygodnik pic.twitter.com/ygydPbvOUa
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 24, 2021
Błogosławieństwa na zakończenie nabożeństwa udzielił bp M. Włodzimierz Jaworski, ordynariusz diecezji łódzko-śląskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wraz z abp. Grzegorzem Rysiem oraz bp. Markiem Marczakiem, biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.
Błogosławieństwa na zakończenie centralnego nabożeństwa ekumenicznego w regionie łódzkim w @LLuteranie udzielił bp M. Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wraz z abp. G. Rysiem oraz bp. Markiem Marczakiem z @ArchLodz pic.twitter.com/FgigbtAcn7
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 24, 2021