Ekumeniczna Droga Krzyżowa w Kielcach
- 22 marca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
W wielką środę na największej nekropolii w mieście, na cmentarzu komunalnym w Cedzynie odprawiono po raz pierwszy w historii Kielc, międzywyznaniowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jej poszczególne stacje zostały oznaczone drewnianymi krzyżami, które usytuowano wzdłuż głównej alei cmentarza. Jeszcze w tym roku zastąpią je specjalne obeliski.Rozważania do nabożeństwa przygotowali duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławny batiuszka. W tej niecodziennej modlitwie uczestniczyło ponad 100 osób nie tylko z Kielc ale i z pobliskich miejscowości. Wśród duchownych […]
Rozważania do nabożeństwa przygotowali duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławny batiuszka. W tej niecodziennej modlitwie uczestniczyło ponad 100 osób nie tylko z Kielc ale i z pobliskich miejscowości.
Wśród duchownych obecnych na spotkaniu modlitewnym znaleźli się: ks. Marek Luty z Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. Janusz Daszuta — pastor parafii Kościoła ewangelicko – metodystycznego w Kielcach, ks. kanonik Władysław Tyszuk, proboszcz kieleckiej parafii prawosławnej p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz radomsko-kieleckiej parafii Kościoła ewangelicko- augsburskiego, ks. Paweł Walczyński- proboszcz polsko-katolickiej parafii w Kielcach i w Hucisku koło Stąporkowa i pastor Andrzej Jezienicki – prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w RP i pastor zboru tego wyznania w Kielcach.
Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli przedstawiciele tzw. Kieleckiej Rady Ekumenicznej, skupiającej zbory i parafie (nierzymskokatolickie) istniejące w mieście Kielce, a także władze miasta.
Wspólne nabożeństwo rozpoczęło się w cedzyńskim domu pogrzebowym, gdzie przybyłych gości powitał ks. Marek Luty – proboszcz pobliskiej rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem błogosławionego Wincentego Kadłubka, także inicjator tej modlitwy. Władze miasta Kielce reprezentowali: wiceprezydent Czesław Gruszewski i radni Rady Miejskiej Krzysztof Słoń i Tomasz Bogucki.
Wszyscy duchowni podczas Drogi Krzyżowej modlili się kolejno przy poszczególnych krzyżach – stacjach, usytuowanych przy głównej alei cmentarza, czytając m. in wybrane fragmenty z Pisma Świętego i wypowiadając własne modlitwy. Zebrani mogli także usłyszeć Słowa Ewangelii, zaśpiewane w języku staro – cerkiewno — słowiańskim przez ks. Władysława Tyszuka z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Pomysł, aby na Cedzynie powstała architektoniczna Droga Krzyżowa zrodził się podczas kieleckich Targów SacroExpo. Wśród wyróżnionych prac znalazły się m. in. wykonane w brązie stacje Męki Pańskiej zaprojektowane przez siostrę Natanaelę (Wiesławę Błażejczyk) – ze zgromadzenia sióstr felicjanek, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Obecnie jest gotowych już osiem stacji Drogi Krzyżowej, każda o wysokości 80 cm, wykonanych z brązu. Pozostałe s. Natanaela ma ukończyć jeszcze w tym roku. Wszystkie stacje zostaną umieszczone na postumentach z żółtego piaskowca. Oficjalne otwarcie końcowego dzieła nastąpi na Wielkanoc 2009 roku.
Przemysław K. Kasprzyk