Ekumeniczna kaplica w kieleckim areszcie
- 18 maja, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Będą się modlić, spotykać i szukać szansy na przemianę życia. Osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach mają wreszcie swoją kaplicę więzienną. Wcześniej nabożeństwa były odprawiane na korytarzu.16 maja w Areszcie Śledczym na Piaskach w Kielcach została otwarta nowa kaplica więzienna. Punktualnie o godzinie 11.00 poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Barbary dokonali rzymskokatolicki ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Kazimierz Ryczan i prawosławny biskup piotrkowski Paisjusz (Martyniuk),będący jednocześnie wikariuszem i biskupem pomocniczym […]
Będą się modlić, spotykać i szukać szansy na przemianę życia. Osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach mają wreszcie swoją kaplicę więzienną. Wcześniej nabożeństwa były odprawiane na korytarzu.
16 maja w Areszcie Śledczym na Piaskach w Kielcach została otwarta nowa kaplica więzienna. Punktualnie o godzinie 11.00 poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Barbary dokonali rzymskokatolicki ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Kazimierz Ryczan i prawosławny biskup piotrkowski Paisjusz (Martyniuk),będący jednocześnie wikariuszem i biskupem pomocniczym prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej. W ekumenicznym nabożeństwie Słowa Bożego uczestniczyli duchowni obu wyznań chrześcijańskich m. in. proboszcz kieleckiej parafii prawosławnej p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy – ks. kanonik Władysław Tyszuk, kierownictwo i personel placówki, a także liczna grupa osadzonych.
Kaplica w kieleckim areszcie przygotowywana była przez kilka lat. Do tej pory wszystkie nabożeństwa i modlitwy z udziałem więźniów odbywały się na wyznaczonym korytarzu jednego z oddziałów ośrodka. „Wśród naszych skazanych przeważają oczywiście członkowie Kościoła rzymskokatolickiego, ale sporadycznie są też osoby innych wyznań, w związku z czym jest to nabożeństwo ekumeniczne” – powiedział mjr Zbigniew Grzesiak, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Kielcach. „Jesteśmy jedną z większych jednostek okręgu krakowskiego, do tej pory nie było tu kaplicy z prawdziwego zdarzenia – dodał.
Od 25 lat w kieleckim areszcie posługę duszpasterską dla rzymskich katolików pełnią księża salezjanie. Spowiadają skazanych, przychodzą do nich z Komunią świętą, organizują katechezy. Od kilku lat także osadzeni z Kościoła prawosławnego mają na miejscu swojego kapelana więziennego, którego obowiązki pełni wieloletni proboszcz miejscowej parafii prawosławnej ks. W. Tyszuk. Po uroczystości poświęcenia kaplicy więziennej i po wspólnym spotkaniu prawosławny władyka piotrkowski Paisjusz (zdj. 2) udał się w wraz z gośćmi z wizytą do kieleckiej cerkwi św. Mikołaja przy ulicy Bodzentyńskiej, w której gościł po raz pierwszy. W murach cerkwi przewodniczył krótkiemu nabożeństwu ku czci św. Mikołaja – patrona świątyni, a następnie spotkał się z parafianami.