- 27 maja, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
27 maja odbyła się w Warszawie I Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Teologów 2016 zorganizowana wspólnie przez Organizacje Studenckie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) oraz Samorząd Studencki Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologi...
Ekumeniczna konferencja młodych teologów
27 maja odbyła się w Warszawie I Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Teologów 2016 zorganizowana wspólnie przez Organizacje Studenckie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) oraz Samorząd Studencki Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.
Opiekunami naukowymi konferencji byli dr hab. Kalina Wojciechowska prof. ChAT i dr Joel Burnell.
Była to pierwsza ekumeniczna konferencja młodych teologów różnych konfesji i ośrodków naukowych. Hasłem konferencji były słowa z Listu do Rzymian: „Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują” (Rz 8,28).
Tematyka wystąpień konferencyjnych była niezwykle szeroka i nowatorska. Prezentowali się młodzi teolodzy tradycji luterańskiej, reformowanej, prawosławnej, ewangelikalnej, mariawickiej i rzymskokatolickiej. Na szczególną uwagę zasługiwały zagadnienia z szeroko rozumianej komparatystyki i duchowości ekumenicznej, jak choćby referat Łukasza Cieślaka (EWST): „Wybrane koncepcje Królestwa Bożego w tradycji luterańskiej i mariawickiej” oraz wykład Angeliki Małek (UJPII) „Liturgia jako przestrzeń dialogu ekumenicznego na przykładzie liturgii Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich.”
Nie zabrakło również interesujących referatów podejmujących aktualne tematy w przestrzeni teologii protestanckiej (Mateusz Jelinek z ChAT: „Problem autorytetu biblijnego w teologii ewangelickiej; Sebastian Madejski: „Żeby Bóg Bogiem stać się, musiał stać się diabłem – czyli problem zła w teologii Marcina Lutra”) oraz analizujących zagadnienia duchowości w różnych tradycjach chrześcijańskich (Dorota Dutkiewicz-Okruszek: „Terapeutyczna rola modlitwy”).
Poruszane były również zagadnienia filozoficzne, kulturalne, polityczne i historyczne. Najlepsze referaty, które spełnią wymagania redakcyjne i recenzenckie, zostaną zamieszczone w numerze „Rocznika Teologicznego”. Umożliwione będzie również publikowanie prac w czasopiśmie „Theologica Wratislaviensia”.
Nie tylko tematyka, ale i zakończenie konferencji miało charakter ekumeniczny, gdyż uczestnicy spotkania wzięli udział w mszy świętej celebrowanej w Kościele MB Nieustającej Pomocy. Nabożeństwo odbywało się w ramach oktawy Bożego Ciała, a także w dzień, w którym wszyscy mariawici wspominają urodziny świętej Mateczki Marii Franciszki Kozłowskiej.
Liturgii przewodniczył bp Marek M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Po nabożeństwie odbyła się również krótka prelekcja przybliżająca główne zasady mariawityzmu, którą przygotował dk. Paweł M. Michał Wąsowski.
Jednym z patronów medialnych konferencji był portal ekumenizm.pl.
» Szczegółowy program konferencji