Ekumeniczni wariaci potrzebni od zaraz
- 17 listopada, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Pierwsze spotkanie ekumeniczne Klubu Semper Reformanda, Serwisu Ekumenicznego Kosciol.pl oraz Magazynu Teologicznego SR już za nami. Na spotkaniu w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego rozmawialiśmy o przyszłości ekumenizmu. Ks. prof. Michał Czajkowski podkreślił podczas spotkania, że obecnie dialog ekumeniczny znajduje się w fazie spokojnego rozwoju i nie można mówić o jego śmierci. Nie rozwija się tak dynamicznie, jak w czasie “ekumenicznej wiosny”, ale nadal widać postępy na rozmaitych polach. Ks. Stuart Robertson — gość z Kościoła Anglikańskiego […]
Pierwsze spotkanie ekumeniczne Klubu Semper Reformanda, Serwisu Ekumenicznego Kosciol.pl oraz Magazynu Teologicznego SR już za nami. Na spotkaniu w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego rozmawialiśmy o przyszłości ekumenizmu.
Ks. prof. Michał Czajkowski podkreślił podczas spotkania, że obecnie dialog ekumeniczny znajduje się w fazie spokojnego rozwoju i nie można mówić o jego śmierci. Nie rozwija się tak dynamicznie, jak w czasie “ekumenicznej wiosny”, ale nadal widać postępy na rozmaitych polach.
Ks. Stuart Robertson — gość z Kościoła Anglikańskiego w Polscezachęcał do dostrzeżenia w polskiej sytuacji wyznaniowej ogromnej szansy. — Wy tu macie żywy Kościół, macie wierzących. Na Zachodzie tego nie ma. Więc nawet to, że możecie ponarzekać na stan ekumenizmu jest wielkim darem — podkreślił ks. Robertson.
Zdaniem pastora Mieczysława Kwietnia z Kościoła Zielonoświątkowego dalszy rozwój dialogu wymaga nowego pokolenia “ekumenicznych wariatów”, którzy nie będą się obawiać przekraczania kolejnych barier, nawet jeśli czasowo ściągnie to na nich surowe oceny liderów ich wspólnot wyznaniowych.
Pastor Kwiecieńzwrócił także uwagę na znaczenie “przyjacielskiego ekumenizmu” rozpoczynającego się od spotkania przyjaciół należących do rozmaitych kościołów, i chcących robić coś razem. Większość inicjatyw ekumenicznych powstawała oddolnie — dodał pastor Kwiecień. Przykładem może być ekumeniczny przekład Pisma Świętego, którego od dwudziestu kilku lat dokonują razem abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego ks. prof. Michał Czajkowski z Kościoła rzymskokatolickiego, pastor Mieczysław Kwiecień oraz red. Jan Turnau.
Po spotkaniu autorzy tłumaczenia rozdali kilkadziesiąt egzemplarzy poszczególnych ksiąg biblijnych.