
- 25 października, 2016
- przeczytasz w 3 minuty
20 października br. w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie (WSTS) odbyła się ekumeniczna konferencja naukowa Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro zorganizowana przez Polskie Forum Chrześcijańskie. Tematem przewodnim konferencji było pojęcie chary...
Ekumenicznie o charyzmatach
20 października br. w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie (WSTS) odbyła się ekumeniczna konferencja naukowa Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro zorganizowana przez Polskie Forum Chrześcijańskie. Tematem przewodnim konferencji było pojęcie charyzmatów i działania Ducha Świętego. Prelegentami w trakcie spotkania byli wykładowcy akademiccy z różnych polskich uczelni oraz duchowni różnych tradycji.
Uczestników konferencji powitali prezb. Piotr Nowak – Rektor WSTS oraz prof. Tadeusz Zieliński – Prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). Pozdrowienia od Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) – ks. prof. Stanisława Dziekońskiego — przekazał ks. prof. Wojciech Hanc. Następnie zaprezentowano film o działalności Globalnego Forum Chrześcijan oraz krótką prelekcję na temat Forum wygłosił ks. prof. Andrzej Perzyński z UKSW.
Konferencja podzielona była na cztery panele: biblistyczny, historyczny, systematyczno-dogmatyczny i praktyczny. Po każdym panelu odbywała się dyskusja dotycząca aktualnie przedstawionej problematyki.
Pierwszy panel dotyczył kwestii biblistycznych. Jako pierwszy swój referat przedstawił dr Wsiewołod Konach, reprezentant tradycji prawosławnej, wykładowca greki i egzegezy Nowego Testamentu na ChAT. Referat poruszał kwestię charyzmatu w teologii Apostoła Pawła zawartej w 1 Liście do Koryntian oraz implikacji, wynikających z interpretacji tekstu biblijnego przez Ojców Kościoła. Kolejnym prelegentem był dr Leszek Jańczuk z WSTS, który z nieco innej perspektywy przedstawił kwestię charyzmatów i proroctw w listach Pawłowych. Moderatorem dyskusji była prof. Kalina Wojciechowska z ChAT.
Kolejny panel poruszał zagadnienia z historii Kościoła. Dr hab. Wojciech Gajewski z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił referat o roli charyzmatów w życiu wczesnego Kościoła chrześcijańskiego w II i III wieku. Następnie ks. dr Adam Strojny ze wspólnoty Chemin Neuf wygłosił wykład o roli Ducha Świętego we współczesnej teologii. W ostatnim referacie panelowym dr hab. Jan Mironczuk z WSTS omówił sytuację wyznań chrześcijańskich województwa białostockiego w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Moderatorem późniejszej dyskusji był ks. prof. Wojciech Hanc z UKSW.
Po przerwie obiadowej odbył się trzeci panel wykładów poświęcony zagadnieniom z zakresu teologii systematycznej. Jako pierwszy swój referat wygłosił dr Jerzy Sojka z ChAT i zaprezentował spojrzenie na działanie Ducha Świętego w pierwszym wieku Reformacji wittenberskiej i w teologii Ksiąg Wyznaniowych Kościoła Luterańskiego. Następnie ks. dr Mariusz Wichary, prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP i wykładowca w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Warszawie, wygłosił wykład dotyczący charyzmatów i przebudzenia w teologii ewangelikalnej. Na końcu tego panelu ks. dr hab. Krzysztof Kietliński z UKSW objaśnił pojęcie talentu i charyzmatu w teologii Kościoła rzymskokatolickiego. Moderatorem dyskusji był prof. Tadeusz Zieliński z ChAT.
Ostatni panel podjął szeroką problematykę teologii praktycznej. Jako pierwszy głos zabrał ks. dr hab. Sławomir Pawłowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i przedstawił swoje doświadczenie w pracy z grupami charyzmatycznymi w Kościele rzymskokatolickim. Następnie swoje spostrzeżenia na temat roli charyzmatów w Kościele ewangelicko-augsburskim zarysował ks. Leszek Czyż z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Malince. Ostatnim prelegentem był bp dr Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w RP i wykładowca WSTS. Opowiedział o roli przeżyć duchowych i charyzmatów w życiu ruchu pentekostalnego. Ożywioną dyskusję moderował dr hab. Wojciech Gajewski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Po zakończeniu konferencji część uczestników wzięła udział w nabożeństwie charyzmatycznym prowadzonym przez duchownych różnych wyznań.
Ekumenizm.pl: Słuchać, uczyć się i być razem