Ekumenicznie o Kaliningradzie
- 10 października, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W dniach od 6. do 10. października br. odbyło się w ośrodku konferencyjnymParafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach międzynarodowe sympozjum ekumeniczne pt.: „Kaliningrad – rosyjska wyspa na morzu Unii Europejskiej..? Odpowiedzialność chrześcijan za spotkanie ludzi w otwartej Europie.” Organizatorem spotkania była Polska Rada Ekumeniczna (PRE), Akademia Ewangelicka w Görlitz (Zgorzelec) oraz Kościoły chrześcijańskie z obwodu kaliningradzkiego. Organizatorzy szóstego już sympozjum ekumenicznego trzech narodów poruszyli nie tylko aktualną problematykę wprowadzenia ruchu […]
W dniach od 6. do 10. października br. odbyło się w ośrodku konferencyjnymParafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach międzynarodowe sympozjum ekumeniczne pt.: „Kaliningrad – rosyjska wyspa na morzu Unii Europejskiej..? Odpowiedzialność chrześcijan za spotkanie ludzi w otwartej Europie.” Organizatorem spotkania była Polska Rada Ekumeniczna (PRE), Akademia Ewangelicka w Görlitz (Zgorzelec) oraz Kościoły chrześcijańskie z obwodu kaliningradzkiego.
Organizatorzy szóstego już sympozjum ekumenicznego trzech narodów poruszyli nie tylko aktualną problematykę wprowadzenia ruchu wizowego między Polską a Federacją Rosyjską, lecz także omówili szereg trudności, z jakimi borykają się Kościoły chrześcijańskie (prawosławny, luterański i rzymskokatolicki) w zniszczonym przez totalitarny system komunizmu Kaliningrad. W konferencji uczestniczyła młodzież z Kaliningradu oraz przedstawiciele wszystkich Kościołów, działających w tym regionie.
Obrady prowadził Andrzej Wójtowicz, dyrektor PRE, dr Heinz Timmermann z Berlina oraz ks. Jerzy Steckiewicz, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Kaliningradzie. Gośćmi sympozjum byli także przedstawiciele konsularnych i lokalnych władz polskich i rosyjskich. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć także dokument w reżyserii Armena Gaspariana pt.: „Boże Narodzenie 2000”, w którym ukazano religijne i narodowościowe bogactwo regionu kaliningradzkiego, a także problemy związane z pamięcią historyczną.
O odpowiedzialności Kościołów za spotkanie w otwartej Europie mówił arcybiskup Jeremiasz (Jan Anchimiuk), władyka prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej i zarazem prezes PRE.
Druga część sympozjum odbyła się w Kaliningradzie, gdzie odbyły się spotkania z lokalnymi władzami oraz z prawosławnymi, rzymskokatolickimi i luterańskimi parafiami miasta. Spotkanie było współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec.