Ekumeniczny dar z Taize
- 24 maja, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Od 16 do 23 maja gościła w świętokrzyskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (na Świętym Krzyżu) ikona “Jezusa z przyjacielem”, podarowana przez ekumeniczno-monastyczną wspólnotę braci z Taize. W tym najstarszym polskim sanktuarium dokonano jej uroczystej peregrynacji. Ikona, która jest darem od braci z Taize dla całej młodzieży Europy, przedstawia Jezusa, który swym ramieniem wspiera przyjaciela. W czasie ostatniego, grudniowego Europejskiego Spotkania Młodych w Zagrzebiu kopie ikony zostały […]
Od 16 do 23 maja gościła w świętokrzyskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (na Świętym Krzyżu) ikona “Jezusa z przyjacielem”, podarowana przez ekumeniczno-monastyczną wspólnotę braci z Taize.
W tym najstarszym polskim sanktuarium dokonano jej uroczystej peregrynacji. Ikona, która jest darem od braci z Taize dla całej młodzieży Europy, przedstawia Jezusa, który swym ramieniem wspiera przyjaciela.
W czasie ostatniego, grudniowego Europejskiego Spotkania Młodych w Zagrzebiu kopie ikony zostały wręczone delegacjom młodzieży z różnych krajów naszego kontynentu. Przesłaniem dołączonym do ikony były słowa Jezusa z ewangelii: „Nie nazywam Was sługami, lecz Przyjaciółmi Moimi” (J 15, 15).
Kopie pielgrzymowały po ośrodkach akademickich w całej Polsce. Pojawiały się też w różnych parafiach, sanktuariach, kościołach rektoralnych, w sierocińcach, w kaplicach szpitali i domów pomocy społecznej, domach zakonnych i w wyższych seminariach duchownych.
Ikona przedstawiająca „Jezusa z przyjacielem” została napisana ok. VI wieku w Egipcie. Posiada charakterystyczne cechy sztuki koptyjskiej – duże głowy postaci i aureole. Jezus Chrystus (z wpisanym krzyżem w aureolę) w lewej dłoni trzyma ewangeliarz, symbolizujący służbę. Prawą rękę trzyma na ramieniu stojącego obok przyjaciela. Druga postać, która jest utożsamia władzę kościelną, ma pełną władzę nadaną mu przez Chrystusa. Pan Jezus, jak i jego przyjaciel, mają bardzo podobne do siebie twarze, co podkreśla fakt, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.
Najważniejszym jednak przesłaniem tej ikony jest to, że przedstawia ona Jezusa właśnie z przyjacielem, którym jest prawdopodobnie św. Menas, żołnierz, późniejszy mnich i opat. W roku 295 poniósł on męczeńską śmierć. Ikona przyjaźni jest jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych ikon w Taizé, a jej oryginał (o wymiarach 57 na 57 cm ) znajduje się obecnie w paryskim Luwrze.
Kopia ikony podarowanej świętokrzyskiemu sanktuarium i klasztorowi Ojców misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej została przekazana reprezentacji młodzieży z parafii św. Anny ze Świerklan.