- 6 grudnia, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Wyrażamy ubolewanie z powodu głosów krytyki skierowanych wobec tych katolików, zwłaszcza duchownych, którzy brali lub wezmą udział w obchodach jubileuszu Reformacji – stwierdzili uczestnicy dorocznego zjazdu diecezjalnych i zakonnych referentów ds. ekumenizmu ...
Ekumeniści w obronie katolików zaangażowanych w obchody 500 lat Reformacji
Wyrażamy ubolewanie z powodu głosów krytyki skierowanych wobec tych katolików, zwłaszcza duchownych, którzy brali lub wezmą udział w obchodach jubileuszu Reformacji – stwierdzili uczestnicy dorocznego zjazdu diecezjalnych i zakonnych referentów ds. ekumenizmu oraz animatorów ruchu ekumenicznego, a także członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.
5 grudnia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski (KEP) odbyło się spotkanie diecezjalnych delegatów odpowiedzialnych za dialog ekumeniczny.
Duchowni odpowiedzialni za koordynowanie dialogu ekumenicznego w Polsce zaznaczyli, że negatywne nastawienie do wspólnych działań podejmowanych wspólnie przez ewangelików i katolików w kontekście upamiętnienia 500 lat Reformacji jest niezgodne z nauczaniem Kościoła rzymskokatolickiego oraz przykładem papieża Franciszka. Jednocześnie przypomniano, że dla strony rzymskokatolickiej właściwym słowem, wyjaśniającym udział katolików w wydarzeniach rocznicowych jest ‘upamiętnienie’, „które obejmuje zarówno wdzięczność za dary, które przyniosła Reformacja, jak i pokutę za utraconą jedność, a także za cierpienia wynikające z upolitycznienia teologicznego sporu. Obchody Reformacji powinny być okazją do wspólnego świadectwa o Chrystusie.”
Przedstawiono również program obchodów 500 lat Reformacji w Polsce organizowanych przez Kosciół ewangelicko-augsburski oraz plan na najbliższy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który odbędzie się pod hasłem Pojednanie –miłość Chrystusa przynagla nas (por. 2 Kor 5,14–20).
Nabożeństwo centralne Tygodnia w formie Nieszporów odbędzie się 22 stycznia 2017 o godz. 16.00 w katedrze św. Floriana w Warszawie na Pradze, a kazanie wygłosi ks. bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
W dorocznym zgromadzeniu uczestniczyli również członkowie Rady KEP ds. ekumenizmu, a także goście – bp Dimitrios Salachas z Kościoła rzymskokatolickiego w Grecji oraz ks. prałat Andrzej Choromański z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który zarysował ideę Światowego Forum Chrześcijańskiego. Przypominijmy, że idea została niedawno przeszczepiona na grunt polski dzięki zaangażowaniu ks. prof. Andrzeja Perzyńskiego z UKSW.