- 13 czerwca, 2018
- przeczytasz w 2 minuty
13 czerwca we Wrocławiu rozpoczęło się Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. Przez trzy dni przedstawiciele kilkudziesięciu chrześcijańskich organizacji pomocowych z wielu państw europejskich będą dyskutować na temat przyszłości koncepcji socjalnej Eur...
Eurodiaconia we Wrocławiu
13 czerwca we Wrocławiu rozpoczęło się Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. Przez trzy dni przedstawiciele kilkudziesięciu chrześcijańskich organizacji pomocowych z wielu państw europejskich będą dyskutować na temat przyszłości koncepcji socjalnej Europy w kontekście zmieniającej się sytuacji na kontynencie. To wydarzenie o charakterze międzynarodowym, społecznym i ekumenicznym.
Diakonia to płuca, którymi oddycha Kościół i serce, którym bije. Kościół bez diakonii jest Kościołem martwym — powiedział podczas kazania w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.
Słowa pozdrowienia przekazał również prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec. — Gdy będziemy pamiętali, dlaczego pomagamy, to będziemy twórczymi w znajdowani optymalnych rozwiązań. Pamiętajmy o miłości Chrystusa i miłości bliźniego — mówił bp Samiec.
https://twitter.com/luteranie/status/1006787446628077570
Wzrost nierówności społecznych, zmiany demograficzne, polityczna niestabilność w różnych miejscach Europy – to tylko część tematów, nad którymi będą debatować uczestnicy Zgromadzenia Eurodiaconii. Rozważana będzie problematyka związana z koncepcją socjalnej Europy. Co oznacza ta koncepcja w kontekście zmieniającej się politycznie, społecznie i demograficznie Europy? Jak jest rozumiana w różnych krajach Europy, o różnorodnym podłożu politycznym, społecznym, kulturowym i religijnym? Czy znaczy to samo dla krajów Unii Europejskiej i tych spoza wspólnoty? Czy organizacje chrześcijańskie mają w tej sprawie coś szczególnego do zaoferowania?
Podczas Zgromadzenia odbędą się wykłady, dyskusje, warsztaty i wizyty studyjne we wrocławskich instytucjach samorządowych, charytatywnych i edukacyjnych. Główne referaty wygłoszszą prof. Piotr Błędowski, dyrektor Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oraz ks. Kathy Galloway, była szefowa Iona Community i była dyrektor Christian Aid Scotland.
Wizyty studyjne będą miały miejsce w Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Wrocławiu, Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundacji Ukraina. Uczestnicy Zgromadzenia spotkają się również z prezydentem Wrocławia.
Ostatniego dnia obrad, 15 czerwca, planowane jest ogłoszenie deklaracji tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego Eurodiaconii.
Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy medycznej i socjalnej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 46 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska), która w tym roku jest organizacją goszczącą Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. Diakonia Polska jest organizacją charytatywną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Posiada status organizacji pożytku publicznego i – podobnie jak inne organizacje członkowskie Eurodiaconii – jest zaangażowana w zapewnianie pomocy socjalnej ludziom potrzebującym, przestrzeganie praw społecznych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.