Hłomcza: Prorok Eliasz zjednoczył chrześcijan
- 3 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
2 sierpnia, w czasie dorocznego odpustu ku czci świętego Proroka Eliasza, w Hłomczy koło Sanoka modlili się chrześcijanie kilku wyznań i obrządków. Mieszkańcy Podkarpacia tworzą mozaikę różnych kultur, religii, wyznań i obrządków. Jakkolwiek w historii zdarzały się konflikty i nieporozumienia, to jednak od wieków trwa tam tradycja zgodnego sąsiedztwa. Od 1998 roku organizowane są w Sanoku spotkania ekumeniczne, w których prawosławni, grekokatolicy, polskokatolicy, rzymskokatoliccy oraz protestanci wspólnie modlą się […]
2 sierpnia, w czasie dorocznego odpustu ku czci świętego Proroka Eliasza, w Hłomczy koło Sanoka modlili się chrześcijanie kilku wyznań i obrządków. Mieszkańcy Podkarpacia tworzą mozaikę różnych kultur, religii, wyznań i obrządków. Jakkolwiek w historii zdarzały się konflikty i nieporozumienia, to jednak od wieków trwa tam tradycja zgodnego sąsiedztwa. Od 1998 roku organizowane są w Sanoku spotkania ekumeniczne, w których prawosławni, grekokatolicy, polskokatolicy, rzymskokatoliccy oraz protestanci wspólnie modlą się i poznają swoje dziedzictwo kulturowe, historyczne i artystyczne.
Ostatnie takie spotkanie miało miejsce 2 sierpnia w Hłomczy, gospodarzem był ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz miejscowej parafii greckokatolickiej Świętego Proroka Eliasza. Oprócz wiernych, w modlitwie wzięli duchowni greckokatoliccy — ks. Andrzej Żuraw, dziekan i proboszcz z Komańczy i ks. Jan Hałuszka, proboszcz z Mokrego; rzymskokatolicki — o. Stanisław Glista OFMConv, proboszcz parafii franciszkańskiej z Sanoka, oraz polskokatolicki — ks. Ryszard Rawicki, dziekan i proboszcz z Sanoka.
„To niezwykłe wydarzenie w naszej cerkwi – powiedział ks. Kondrów – ponieważ po raz pierwszy w historii słowo Boże zabrzmiało dziś w języku polskim. Co więcej, wygłosił je kapłan polskokatolicki, któremu jestem ogromnie wdzięczny. Dziękuję też wszystkim, którzy jako dzieci jednego Boga od kilku lat spotykają w Sanoku, wspólnie modlą się, świadczą sobie gościnność i życzliwość”.
Ks. Rawicki powiedział w homilii, że podobnie jak św. Eliasz, powinniśmy pamiętać, by w chwilach doświadczeń i trudności nie odwracać się od Boga, by Go nie porzucać. „Poznając Chrystusa jako człowieka, należy odkryć, że On jest także Bogiem i od niego uczyć się miłości do wszystkich ludzi” – powiedział ks. Rawicki. Uroczystości odpustowe zakończyły się trzykrotną procesją wokół cerkwi, w czasie której kapłani śpiewali fragmenty Ewangelii oraz błogosławili zebranych, kropiąc ich oraz świątynię wodą święconą.
Eliasz urodził się w Tiszbe, w Gileadzie, w ubogiej rodzinie. Za czasów króla izraelskiego Achaba (873–853 r. przed Chr.) pełnił misję proroka — świadka wiary i wysłannika Boga Jahwe. O jego życiu opowiadają Księgi Królewskie Starego Testamentu. Eliasz był obrońcą wiary w jednego Boga w trudnym dla narodu wybranego okresie podziału na dwa królestwa oraz utraty własnej tożsamości.
Według kalendarza juliańskiego, prorok Eliasz wspominany jest w liturgii 2 sierpnia. Jest czczony w trzech religiach monoteistycznych, przez chrześcijan, muzułmanów i żydów. Prorok ten jest kimś wyjątkowym dla współczesnych Żydów. Według ich wiary, bierze on udział w codziennym życiu, jest szczególnie przyjacielem ubogich. Każdego dnia, podczas wieczornego posiłku żydzi przyzywają go w modlitwie. Jego pojawienie się ma poprzedzić przyjście oczekiwanego przez nich Mesjasza.
Do 120 parafii greckokatolickich w Polsce należy około 100 tys. wiernych, nad którymi opiekę sprawuje dwóch biskupów oraz prawie stu kapłanów. Kościół tworzy jedna metropolia przemysko-warszawska, w skład której wchodzi archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Metropolitą jest abp Jan Martyniak, a stolicą archidiecezji Przemyśl. Dekanat sanocki jest jednym z sześciu w archidiecezji przemysko-warszawskiej. Należy do niego 17 parafii w następujących miejscowościach: Sanok, Rzeszów, Hłomcza, Ustrzyki Dolne, Tyrawa Solna, Wielopole, Wysoczany, Mokre, Czerteż, Komańcza, Kulaszne, Jawornik, Rzepedź, Olchowiec, Polany, Grab i Zyndranowa.