- 31 października, 2016
- przeczytasz w 4 minuty
W kościele Jezusowym w Cieszynie odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego, inaugurujące ogólnopolskie obchody 500 lat Reformacji. Wśród ekumenicznych gości byli reprezentanci Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele rzymskokatolickiej Konferencji E...
Inauguracja 500 lat Reformacji w Cieszynie. Prymas Polski: nie jesteśmy tutaj po to, aby się oskarżać
W kościele Jezusowym w Cieszynie odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego, inaugurujące ogólnopolskie obchody 500 lat Reformacji. Wśród ekumenicznych gości byli reprezentanci Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski z prymasem Polski, abp. Wojciechem Polakiem na czele.
Polską Radę Ekumeniczną reprezentował jej wiceprezes, prawosławny władyka lubelsko-chełmski, abp Abel.
Zebranych przywitał ks. dr Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a kazanie wygłosił ks. dr Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej i zastępca Biskupa Kościoła, który uczestniczy w spotkaniu ekumenicznym Lund wraz z papieżem Franciszkiem.
Ewangelia o usprawiedliwieniu grzesznika z łaski przez wiarę była głównym motywem kazania bp. Mariana Niemca, który wychodząc od wydarzeń sprzed prawie 500 laty nawiązał również do osiągniętych porozumień teologicznych, w tym szczególnie do Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu:
Nie dziwmy się, że papież Jan Paweł II nazwał deklarację kamieniem milowym w procesie pojednania między Kościołami. Ta nauka posiada w sobie niezwykłą moc, siłę, energię zmieniającą pojedynczego człowieka i cały świat. Wszak w artykule o usprawiedliwieniu zawarte jest to co najistotniejsze dla chrześcijańskiego życia i zbawienia: Chrystus, łaska, wiara.
Katowicki biskup przypomniał, że reformacja nie jest dziełem zakończonym, a trwa w Kościele i w sercu ludzi, wsłuchujących się ciągle na nowo w radosną wieść o zbawieniu z łaski przez wiarę. Kaznodzieja odniósł się również do sceptycznych głosów, krytykujących reformację
Pojawiają się głosy, że nie powinniśmy się radować, bo w XVI wieku nastąpił podział zachodniego? Nie wzywam, żeby radować się z podziałów. Za nami bardzo trudne okresy. Nie możemy zapomnieć o wojnach religijnych, prześladowaniach. Ten Kościół Jezusowy w Cieszynie, nazywany jest kościołem łaski. Z łaski cesarz wyraził zgodę na jego wybudowanie z wieloma ograniczeniami. A dzisiaj możemy powiedzieć, że to łaska Boża, że w tym kościele, wybudowanym po okresie prześladowań możemy się tak ekumenicznie gromadzić.
Bp Niemiec podziękował za obecność gości ekumenicznych, szczególnie z Kościoła rzymskokatolickiego. Oprócz prymasa Polski obecny był również abp Wiktor Skworc (Katowice), bp Andrzej Czaja (Opole) i bp Grzegorz Ryś (Kraków):
Papież Franciszek spotyka się dzisiaj z luteranami z całego świata w Lund w Szwecji. My jesteśmy tutaj. Czy to nie powód do radości? Potrzeba było 500 lat reformowania się w naszych kościołach, by można spotykać się w pokoju i prowadzić dialog oparty na Piśmie Świętym.
I oto okazuje się, że nauka o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, która była największym problemem w XVI wieku wskutek dialogu ekumenicznego, wspólnego wczytywania się w Pismo Święte już nie powoduje kościelno-rozłamowych skutków. Czy to nie powód do radości i wdzięczności?
Nie stajemy tutaj, aby się oskarżać
Specjalnie z Gniezna na nabożeństwo reformacyjne przybył prymas Polski, abp Wojciech Polak, który zasiada również w Komitecie Honorowym obchodów centralnych 500 lat Reformacji. Abp Polak wyraził radość z konkretnych rezultatów dialogu, o którym świadczą wspólne dokumenty teologiczne:
Możemy też dziś cieszyć się z konkretnych owoców tego dialogu, którym na szczeblu międzynarodowym jest podpisana ‘Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu’, czy też wydany wspólny raport ‘Od konfliktu do komunii’, który przedstawia historię Reformacji, tak jak jest ona wspólnie rozumiana.
Prymas zaznaczył, że najważniejsze jest poszukiwanie elementów łączących różnych chrześcijan i umacnianie więzi, aby współpracować dla dobra wszystkich:
Nie stajemy tu dzisiaj, aby się nawzajem oskarżać, ale by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i szukać nie tyle tego, co nas dzieli, ale tego, co łączy. Pragniemy bowiem umocnić więzi i głębsze wzajemne zrozumienie w służbie i w świadectwie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie naszemu wspólnemu świadectwu radości, piękna i przemieniającej mocy wiary, zwłaszcza przez posługę ubogim, zmarginalizowanym i uciśnionym.
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Kancelarii Prezydenta RP. Pozdrowienia przekazał również marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
W liturgii wzięły udział chóry z Cieszyna i Wisły. Po generalnej renowacji zabrzmiały również organy kościoła Jezusowego. Nabożeństwo transmitowało na żywo Radio Katowice, a o godz. 11:30 odbyła się retransmisja na antenie TVP2.